Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na stupních vítězů Edwards slzel

25 2000
S y d n e y - Období plné zklamání a nesplněných cílů pro britského trojskokana Jonathana Edwardse skončilo v Sydney, kde dnes tento čtyřiatřicetiletý atlet získal zlatou olympijskou medaili. Od roku 1995, kdy se stal mistrem světa a předvedl úžasné výkony 18,16 a 18,29 metru, na takový výsledek trpělivě čekal. "Toužebně jsem si přál vyhrát," svěřil se Edwards po závodě a dodal, že dnešní výsledek považuje za přechod do nové etapy své kariéry. "Rozhodně ale ještě nekončím," dodal hned.

Hluboce věřící křesťan neopomněl promluvit na oblíbené téma: "V jistém smyslu jsem byl obdařen takovou dávkou boží lásky, jako ještě nikdy." Připomněl, že hodnoty měl v životě vždy pevně stanovené a nezmění se ani novým úspěchem.

Edwardse osud vyzkoušel hned několikrát. Musel se zotavit z operací a vypořádat se se ztrátou formy. Přestože na olympiádě v Atlantě před čtyřmi lety ztratil punc obávaného suveréna a skončil druhý, získal i potom několik medailí, mimo jiné stříbro  a bronz na světových šampionátech v letech 1997 a 1999. To hoovšem neuspokojilo.

Část letošního roku strávil britský atlet v Izraeli, aby "objevil sám sebe". Kvůli cestě vynechal i prestižní mítink v domácím prostředí v Gatesheadu a popudil tím fanoušky. Ti jako by nechtěli připustit, že jejich někdejší miláček prožívá další  krušné období. Rakovina byla příčinou smrti jeho tchyně a Edwardsse rozhodoval, zda zůstat v těžké chvíli s manželkou Alison, nebo odjet na olympiádu. Rozhodl se pro hry a vyhrál.

"Bylo to složité hlavně proto, že jsem se necítil v pohodě.  Je těžké, když musíte vydat to nejlepší a víte, že nemůžete najítsprávný styl," vrátil se k závodu, v němž se nakonec ve třetí sérii přenesl přes značku 17,71 metru, což i ve vynikající konkurenci stačilo na zlato.

Edwards prozradil, jak se ke svým výkonům motivuje: "Pro mne je výzvou, skočit tak, jak vím, že jsem schopen. Ale mé nejlepší  pokusy jsou nyní tak vzdálené." Dodal, že přes dnešní vítězství cítí stále velký tlak a vnitřně je nespokojen. Nikdy jej prý
ovšem neopustila víra, nikdy nepustil se zřetele věci, které považuje za důležité. "Mnohokrát jsem byl na pokraji slz a tlačil je zpátky. Dnešním událostem jsem však podlehl. Stál jsem tam, uprostřed té nádherné arény a byl jsem vítěz. To na mně bylo
příliš," zdůvodnil své pozávodní dojetí.

Britský trojskokan Edwards se raduje z vítězství

Autor:


Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz