Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na U-rampě kralovala Američanka

10 2002
Park City - Američanka Kelly Clarková zajela skvělou druhou jízdu a vybojovala na olympijských hrách v Park City zlatou medaili v U-rampě. Osmnáctiletá snowboardistka, juniorská mistryně světa z předloňského roku, získala za precizní jízdu s vysokými a technicky náročnými skoky celkem 47,9 bodu a na druhé místo na poslední chvíli odsunula Doriane Vidalovou z Francie.

Mistryně světa Mezinárodní lyžařské federace Vidalová zajela dvě naprosto vyrovnané jízdy, za které dostala shodně 43 bodů. Třetí místo obsadila výkonem 39,7 bodu Fabienne Reutelerová ze Švýcarska. Do konečných výsledků se počítal lepší ze dvou pokusů na rozdíl od olympiády v Naganu, kde se bodové zisky za obě jízdy sčítaly.

Nedělní závod v snowboardingu na ZOH 2002 v Salt Lake City připomínal svým průběhem střet dvou rozdílných stylů. Zatímco po prvním kole vedoucí Dorine Vidalová z Francie předváděla své triky ve velké rychlosti hraničící se zahráváním si s pádem, předváděly její soupeřky triky a skoky více stylové. Jízda Doriane Vidalové však neztrácela potřebnou razanci a rytmus a ani v jednom případě nezaváhala se svojí jízdou.

Co se týká jednotlivých jízd, tak Francouzka předvedla v první bezchybnou sestavu skoků provedených ve velké rychlosti a s náležitou razancí za které získala 43,0 bodů. Jejich stylové provedení však nebylo zcela propracované a tak se dal očekávat nápor jezdkyň na tento výsledek v druhém kole. Po nešťastných pádech anebo zaváháních jak ze strany Nicoly Thostové, německé držitelky zlata z Nagana tak americké snowboardistky Tricia Byrnesové a dalších se pomalu mohla radovat Doriane Vidalová z první zlaté medaile pro Francii.

Na startu však stála Kelly Clarková se svojí druhou jízdou. Tato 18-letá vítězka letošního závodu Winter X Games v Superpipe v Aspenu, snowboardcrossová a U-rampová šampionka Spojených států z minulé sezony nenechala nikoho na pochybách o tom, že by si zlato odvezl někdo jiný než ona. Bezchybná stylová jízda s vysokými skoky (okolo čtyř metrů nad U-rampou) dvě náročné rotace provedené nad kopingem – 720 a McTwist a hlavně nádherně stylově provedená jízda vedly nakonec k úspěchu.

Clarkové 47.9 bodů zcela jednoduše stačilo na vítězství nad Doriane Vidalovou  z Francie, která získala 43.0 bodů. Třetí skončila švýcarská závodnice Fabienne Reutelerová. Osmnáctiletá Clarková vyhrála  zlato během 30 sekundového drama, kdy křičící diváci jendoznačně stáli na její straně.

Zatímco zvukový systém ozvučující celou U-rampu hrál na její přání skladbu "Welcome to the Jungle" od skupiny Guns n’ Roses, Clarková měla ve svých sluchátkách puštěnou skladbu "This is Growing Up" od Blink 182. Název této skladby jakoby předurčoval její výkon.

"Publikum bylo strašně divoké, mohla jsem je slyšet i přes muziku ze sluchátek." řekla k tomu. Každý skok, kdy byla Kelly ve vzduchu a obzvláště McTwist v její jízdě burcovaly obecenstvo k ještě většímu aplausu. Po skončení jízdy přímo vjela do náručí svého trenéra.

Dalších několik vteřin, kdy čekala na ohodnocení svojí jízdy od rozhodčích již tušila, že její jízda byla velmi dobrá, ale stát se mohlo cokoli. "Nemůžu vůbec vyjádřit,jak se právě nyní cítím," řekla k tomu Kelly.
Publikum čítalo více než 16,5 tisíce diváků, a ti o sobě dávali značně vědět. Clarková vyhrála tento závod díky dvěma rotačním trikům a to McTwistu - 540-stupňové invertované otočky a 720-stupňové otočky, kterou potřebovala během své jízdy zajet, aby předstihla Francouzku Vidalovou.

Předtím než začala provádět technické prvky v její jízdě, létala Clarková nejvýše ze všech účastnic. "Učila jsem se dlouho lítat hodně vysoko, abych děla pořádný skoky," popisovala Kelly začátky její soutěžní kariéry. "Získal jsem pak cit proto, že když zkouším triky, je mnohem snažší zkoušet triky, když jsem hodně vysoko a mám dostatek času je dělat".
 
Na rozdíl od ostatních olympijských závodů bylo publikum zcela jiné. Během závodu tři mladí Američané tancovali svlečení do půli těla s nápisem USA na svých holých hrudích. Nevadilo jim mrazivé nedělní počasí. Během přestávky hrála naživo rocková kapela.

"Byl to zvláštní pocit, protože jí mám ráda," řekla k vítězství Clarkové druhá Doriane Vidalová. "Doufala jsem, že pojede dobře, zároveň jsem však doufala, že mě nepřekoná. Ale stejně jsme šťastná, protože jsem zajela dobře."

Vítězství není jednoduché a více k tomu může říct jistě i Kelly. Ve čtvrtek po těžkém pádu při tréninku  na závod si zhmoždila kostrč a celý další den seděla na ledu. "Bylo to hodně bolestivé, ale já jsem měla tolik adrenalinu, že jsme necítila vůbec nic," řekla.

VÝSLEDKY
1. Clarková (USA) 47,9 bodu, 2. Vidalová (Fr.) 43,0, 3. Reutelerová (Švýc.) 39,7, 4. Buaasová-Oeová (Nor.) 37,3, 5. Dunnová-Downingová 37,2, 6. Byrnesová (obě USA) 36,4, 7. Pederzolliová (Rak.) 35,7, 8. Mijakeová (Jap.) 33,7, 9. Hessová (Fin.) 31,9, 10. Wiiková (Nor.) 28,9.

Američanka Kelly Clarková zajela skvělou druhou jízdu a vybojovala na olympijských hrách v Park City zlatou medaili v U-rampě.

Autoři:


Témata: ZOH

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz