Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Na víc jsem neměla, přiznala běžkyně

16 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Přeťala cílovou čáru a okamžitě se svalila na zem. Kateřinu Neumannovou přemohla únava, olympijský závod na 10 kilometrů klasicky dokončila zcela vyčerpaná na pátém místě. "Takhle vyřízená jsem dojížděla jako mladá holka někdy před pěti sedmi lety," přiznala.

Po chvíli se zvedla a s kamennou tváří sledovala, jak si Norka Björgenová jede pro stříbro a jí tím posunuje na konečné pátou příčku.

Pořadatel pomohl Kateřině z lyží a ona rychle odešla z cílového prostoru. Za Björgenovou přiběhla oslavovat i bronzová Pedersenová, česká běžkyně obě netečně minula.

U hrazení oddělujícího boxy závodníků od trati se dlouho vydýchávala. "Už jsem úplně zapomněla, jaké to je takhle dojíždět do cíle. Měla jsem velice rychlý začátek, zdálo se mi, že to jedu v pohodě, ale jízda údolím nahoru na stadion mi vzala síly."

Poslední kopec byla chůze

Na posledním mezičase 1200 metrů před cílem byla stříbrná medailistka z nedělního skiatlonu ještě na druhém místě. V tu chvíli pátá Pedersenová měla skoro o šest vteřin horší čas, ale v cíli byla o osm vteřin lepší Norka a brala bronz!

"Poslední kopec, to už nebylo závodění, ale chůze do kopce. S jízdou o medaili to nemělo nic společného. Jen jsem se protrápila a doufala, že dojedu do cíle," přiznala Neumannová.

Co se jí honilo hlavou? Loučila se už s medailí?

"V takovou chvíli už je unavené nejen tělo, ale i hlava. Už je vám všechno jedno. Člověk se může přemáhat jak chce, ale ono už nic nejde."

V takové krizi vypadá páté místo ještě celkem přijatelně, ale 33letá běžkyně přiznává: "Po prvním závodě jsme všichni, včetně mě, byli namlsaní, a teď je to trochu zklamání. Nicméně musím přiznat, že dnes jsem na víc neměla."

Šmigunová je asi v životní formě

Od neděle, kdy stála na stupních vítězů, se dramaticky změnilo počasí. Včera začal padat sníh, ale pak se oteplilo a dnes od rána prší.

"Déšť je sice hnusný, ale pro mazání lyží to zase není takový průšvih," říká Neumannová, která jela na lyžích namazaných klistrem. "Vzhledem k tomu, že první část závodu jsem jela vyrovnaně se špičkou, byly lyže v pořádku."

Mokrý sníh silové robustní lyžařce nevyhovuje. "Bylo to hodně silově náročné, ale podmínky nakonec nebyly zase tak špatné. Je to lepší, než kdyby sněžilo."

V Pragelatu se po závodě běžkyň i podruhé hrála estonská hymna pro vítěznou Kristin Šmigunovou. "Je tu asi v životní formě," myslí si Neumannová. "Norky byly nadržené na medaile, protože z neděle neměly nic," dodala k dalšímu obsazení stupňů vítězů.

K útoku na vysněné olympijské zlato má držitelka pěti medailí nižších hodnot poslední možnost. Příští pátek se běží volná třicítka.

"Dneska jsem ztratila hodně sil, ale těch pět kilometrů ve štafetě nějak objet musím a pak bude prostor si odpočinout a připravit se na třicítku," plánuje zatím jediná česká medailistka turínské olympiády.

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Kateřina Neumannová.

FINIŠ NEVYŠEL. Kateřina Neumannová obsadila páté místo.

Kateřina Neumannová.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze