Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Na zahájení olympijských her přiletí také tříkilometrový drak

Ptačí hnízdo, jak se přezdívá Olympijskému stadionu. | foto: Reuters

28 2008
Psst. Neprozrazovat. Detailní scénář slavnostního zahájení XXIX. olympijských her v Pekingu zná jen pár vyvolených. A ti ho neprozradí. Za žádnou cenu!

Kdo bude posledním běžcem štafety? "To je státní tajemství," píše list China Daily. Slavný překážkář Liu Siang však vlajku neponese. Jeho trenér si to nepřeje.

Jak vzplane na Olympijském stadionu oheň? Další záhada. Kde vlastně bude stát pylon s číší? Utajeno. "Ale zkuste si představit třeba toto: Poslední běžec štafety zapálí umělého ptáka fénixe, který vzlétne až ke skryté číši," spekuluje China Daily.

Zveřejněno dosud nebylo ani jméno zpěváka, který nazpíval oficiální píseň her. Jen to, že při zahájení zazpívá také Céline Dion.

Co dál Číňané odtajnili?

Už téměř nic.

Že vystoupí 15 tisíc účinkujících, nejvíc v historii olympiád. Že předvedou i klasické čínské divadlo. A že ohňostroj má být při zahájení největší, co svět kdy viděl.

Jak také jinak... Jsme v Číně.

Petardy prý budou na noční obloze vyprávět i příběhy z historie her a vytvoří 2008 smějících se obličejů. A nad jezerem u stadionu se zjeví tříkilometrový ohnivý drak.

"Odpalovací rampy máme rozmístěny na 73 místech v Pekingu a dokonce i na Čínské zdi," líčí Cchaj Kuo-čchiang, ředitel vizuálních a speciálních efektů.

Celkem bude odpáleno 35 tisíc ručně vyrobených světlic. Cchaj hrdě dodává: "Jde o ekologické výrobky. Nejmodernější technologie bude redukovat jejich kouř, prach a další zplodiny."

Víc se od organizátorů na téma zahájení her nedozvíte, marná snaha. Následuje hráz mlčení.

Přece jen lépe informovaný je David Neal, produkční americké televizní společnosti NBC. Kdo platí, ten ví – a NBC zaplatila za vysílací práva z her závratných 893 milionů dolarů. "I kdyby Číňané naplnili jen 75 procent svých plánů, bude to zahájení, na které nikdy nezapomeneme," říká Neal.

Ještě něco víme? Jen že Miroslav Topolánek na rozdíl od George Bushe "při tom" na tribuně nebude.

A potom ještě, že v zemi pod povrchem Ptačího hnízda je obří jáma, ze které cosi vyleze či vyletí.

Ale vlastně ani o tom se nesmí mluvit...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze