Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Nadšeného Salfického pojí s Haškem stejný kouč

17 2006
Pardubice - Hokejový brankář Dušan Salfický trénoval s ruským Chimikem na pardubickém stadionu, když se dozvěděl, že je povolaný na olympiádu. "Jsem strašně šťastný." To byla jeho první slova. V nominaci nahrazuje zraněného Dominika Haška, s kterým ho pojí jedna věc. Oba borce připravuje zkušený kouč Josef Bruk.

Co na nominaci říkáte?
Jsem strašně šťastný. V mém věku je to asi poslední šance dostat se na olympiádu.

Oficiální informace, že nahradíte zraněného Dominika Haška, vyšla kolem půl dvanácté. Kdy jste se to dozvěděl vy?
Byl jsem v kontaktu s manažerem Kusým. Říkal mi, že ta možnost existuje, ať jsem připravený. Během tréninku jsem se dozvěděl, že se mám sbalit a letět.

Co teď budete dělat?
Sám nevím. Rychle musím běžet pro syna, protože mu odpadlo mu plavání. Odvezu ho domů, pak si sjedu pro hokejky, sbalím si doma nějaké trenky a ponožky. V půl čtvrté zajedu na zimák pro výzbroj a kolem čtvrté chci vyrazit do Prahy na letiště.

Je to velký zásah do vašich plánů na další dny? Momentálně jste v Pardubicích s vaším týmem Chimikem?
Do soukromých plánů určitě. Chtěl jsem být doma s rodinou. Ale nestěžuju si. Spíš naopak (úsměv).

Máte za sebou náročné tréninky s Josefem Brukem. Jak se cítíte?
Jsem příjemně unavený. Moc jsem se na tuhle spolupráci těšil. Pan Bruk byl za mnou v Rusku už na konci října a těžil jsem z toho celou sezonu.

Je trochu paradoxní, že pan Bruk spolupracuje i s Dominikem Haškem...
Hlavně pro něj to je rozporuplný. Jeho koně střídám já. Řeknu i za sebe, že bych radši, kdyby byl Dominik zdravý. Vždyť se na to připravoval celou sezonu. Střídat někoho kvůli zranění je vždy nepříjemné. Radši bych byl rovnou nominovaný.

Sledoval jste obě utkání českého týmu v Turíně v televizi?
Samozřejmě. Hodně jsme to prožíval. Škoda porážky se Švýcarskem, ale je to teprve začátek. Kluci se sešli v úterý, nikdo po nich nemůže chtít, aby ve středu a ve čtvrtek předváděli super výkony.

Možná by teď česká kabina potřebovala zvednout náladu. A vy jste vyhlášený šprýmař..
Jsou tam maséři a ti na to určitě stačí. A jsem přesvědčen, že v kabině není pochmurná nálada. Prostě se prohrál zápas, ale zajíci se sčítají až po honu. Není na místě, aby se teď nad něčím panikařilo.

Do kdy v Turíně vydržíte? Věříte, že až do finále?
Proto tam jedu (smích).

Když se Dominik zranil, pomyslel jste na možnost, že byste ho mohl nahradit?
Hlavou mi to blesklo až druhý den po zápase, když se objevily zprávy, že by to mohlo být vážnější. Myslel jsem si původně, že ho trefil puk a že nechce riskovat a radši si odpočine. Věděl jsem ale, že jsem náhradník. Bylo nás tam ale víc, takže jsem o této možnosti moc neuvažoval. Když se zranil, tak jsem spíš přemýšlel o tom, co mu je, než že bych já tam měl jet.

V kolik vám letí letadlo?
V 19.20 z Prahy. A to je všechno, co momentálně vím. Vůbec netuším, kdo na mě bude čekat v Itálii a kam mě odvezou.

Střídání brankářů rozpoltilo trenérovo srdce 

Jeden smolný pohyb a Josef Bruk má rozpolcené srdce. Vyhlášený brankářský trenér chystal v létě na olympiádu Dominika Haška. Po jeho nešťastném zranění ho v Turíně nahradí Dušan Salfický. Hokejový gólman, jehož měl také ve své péči. "Je to pro mě rozporuplná situace," přiznal Bruk. "Moc jsem si přál, aby se Dominikovi na olympiádě dařilo."

Přání mělo jepičí život. Po devíti minutách úvodního duelu s Německem pro Haška olympiáda skončila. Poraněný stehenní sval ho poslal z Turína domů. "Ve čtvrtek jsem s Dominikem mluvil. Není potřeba říkat, jak se cítí," podotkl Bruk.

Paradoxně připravil českému týmu náhradníka. Salfického trénoval už vloni v říjnu v Rusku. V minulých dnech si vše zopakovali v Pardubicích, kde byl Chimik Moskevská oblast na soustředění. A po vyléčení pásového oparu dostal gólman opět řádně do těla. "Nyní je na tom obdivuhodně dobře. Po kondiční stránce je připraven," pronesl Bruk. "Cítím se příjemně unaven," dodal brankář.

Aniž to oba tušili, byla to pro Salfického předolympijská příprava. "Pro pana Bruka je to určitě hodně zvláštní situace. Střídám jeho koně. I já bych byl radši, kdyby byl Dominik zdravý. Vždyť se na olympiádu připravoval celou sezonu," přiznal Salfický.

"Jsem ale rád, že Dominika nahradí právě Dušan, s nímž také pracuji. Bylo by však lepší, kdyby tam byli oba dva," řekl trenér.

Hokejový brankář Dušan Salfický pod drilem vyhlášeného kouče Josefa Bruka

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze