Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Napětí v Sydney: olympiáda se blíží

14 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Třiadevadesát tisíc diváků v Melbourne na Cricket Groundu, kde se hrál fotbal Austrálie - Itálie, a devadesát tisíc lidí na zkoušce slavnostního zahájení v Sydney na Australia Stadium. Hry XXVII. olympiády dosud oficálně nezačaly a už vzrušují celou zemi. Bude to lidová olympiáda? Před jejím dnešním slavnostním zahájením Australané touží, aby byla prodchnuta olympijským duchem. Onen Olympic Spirit se den ze dne častěji objevuje v novinových titulkách, ale tam se natrvalo usadil už sto let.

Jako svěží, přes všechny úplatkářské, dopingové a politické skandály plný života jej Australané vykouzlili v ulicích Sydney. Běh s olympijskou pochodní sledují v přecpaných ulicích desetitisícové davy. Plamen symbolizující svobodného člověka, soupeřícího fair play, má velkou sílu.

"Nikdy jsem neviděl tolik rozesmátých tváří," řekl jeden z běžců, plavec Matthew Dunn. Devětaosmdesátiletý May Burr prohlásil: "Je to nejvzrušenější okamžik mého života." Co ostatně napsal listu The Australian R. G. Kenynon, jeden z těch, kdo lpějí na olympijském duchu? "Pokud naši sportovci nezískají medaili, neobviňujme je, neposmívejme se jim. Uvědomme si jejich bolest a námahu, pot a slzy, velké finanční i jiné oběti, které snášeli oni i jejich rodiny."

Kolem hvězd však atmosféra houstne ještě před zahájením. Francouzská běžkyně Marie-Jose Perecová, velká soupeřka domácí Cathy Freemanové, si postěžovala, že si připadá jako honěná zvěř. "Kamkoli jsem šla, nepřestávali mě novináři sledovat." Stala se vězněm ve svém hotelovém pokoji, a aby přerušila mlčení, založila si webovou stránku. "Chtějí zničit mé naděje na zlatou medaili, ale to se jim nepodaří." Nakonec se přestěhovala do olympijské vesnice.

S napětím očekávají Australané souboj svých plavců s americkými. "Celý svět touží porazit Američany, vy to víte a já to vím," řekl šéftrenér Australanů Don Talbot. Pokusíme se o to." O jedné hvězdě zřejmě nikdo nepochybuje. Americká sprinterka Marion Jonesová přiletěla do Austrálie a podle očekávání prohlásila: "Pět zlatých medailí? Všichni to ode mě čekají. Proč ne?"

Přitažlivost olympiády vzrůstá. Budou ji podle odhadu sledovat téměř čtyři miliardy diváků, při několikerém zapnutí televizoru dvaadvacet miliard. Na webové stránce olympiády se potěší pětatřicet milionů lidí s více než miliardou návštěv. Ohromující čísla. Proto také vzrostla proti Atlantě o polovinu částka za televizní práva, v Sydney 1,3 miliardy dolarů.

Nic nebude připomínat komercializaci her při jejich slavnostím zahájení. Svět má jen žasnout nad kaleidoskopem barev, kostýmů a tance, prezentujícím australskou faunu a floru, multikulturu národa i jeho mezníky. A uprostřed této obvyklé show vystoupí coby její průvodce jedenáctiletá Nikki Websterová. Má být symbolem naděje a budoucnosti. Jistěže bude upomínat na olympijského ducha.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze