Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naši sportovci nedopují, tvrdí ruský šéf

22 2002
Salt Lake City - Prezident Ruského olympijského výboru Leonid Ťjagačov důrazně popřel, že by ruští sportovci dopovali. Reagoval tak na případ běžkyně na lyžích Larisy Lazutinové, dvojnásobné medailistky ze Salt Lake City, která měla krátce před startem štafety na 4x5 kilometrů zvýšenou hladinu hemoglobinu v krvi a Rusko tak nemohlo do týmové soutěže nastoupit. "Máme naprosto čisté sportovce, nemáme co skrývat," tvrdí Ťjagačov. Podotkl, že vyšší hladina hemoglobinu ještě neznamená, že by Lazutinová dopovala.Rusové hrozili, že pojedou domů

"Rozhodně se na ni nemůžeme dívat jako na dopující běžkyni," uvedl a zdůraznil, že se nejde jen o případ Lazutinové.

"Jsme rozhořčeni celkovým přístupem sudích na olympiádě k našim sportovcům," upřesnil. Šéf ruského vrcholného sportovního orgánu se odvolává na časté dopingové zkoušky, jimž se ruští sportovci podrobují. "Připadá mi to, jako by na nás dopingoví komisaři pořádali hon," přirovnal.

Ťjagačova čeká ještě dnes jednání se zástupci Mezinárodní hokejové federace, Mezinárodní bruslařské unie a Mezinárodní lyžařské federace. "Nad těmito problémy musíme diskutovat a najít řešení. Já tam rozhodně budu obhajovat naší čest," slíbil. "Bez Rusů by se kredit olympijských her snížil," přidal se Vitalij Smirnov, ruský místopředseda MOV.

Ťjagačov se rovněž vyjádřil ke krasobruslařskému skandálu, při němž se po dodatečném jednání u zeleného stolu rozhodlo o udělení druhé sady zlatých medailí pro kanadský sportovní pár Jamie Saleová, David Pelletier. Původně vyhráli Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze z Ruska.

"Je to naprosto skandální rozhodnutí," řekl. "Každý volá po objektivitě, ale tohle s
objektivností nemělo mnoho společného," myslí si.

Případ je podle ruských funkcionářů precedentní. "To bychom mohli chtít, aby nám byla dodatečně udělena zlatá medaile v ženské štafetě, protože by ji ruské běžkyně bezesporu vyhrály. Takže bychom měli dostat zlaté medaile spolu s Německem," tvrdil Ťjagačov.

"Anebo se nabízí ještě jedno řešení. Běžet štafetu znovu v sobotu," navrhl prezident.  Ruská výprava, jejíž vedení původně pohrozilo také předčasným odjezdem z olympijských her, se velmi pravděpodobně nezúčastní závěrečného ceremoniálu v Salt Lake City.

Rogge žádal prezidenta Putina, aby tým uklidnil
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge bere celou situaci kolem ruské výpravy vážně, zůstává však klidný. Vedení týmu pohrozilo kvůli údajné zaujatosti sudích proti ruským sportovcům předčasným odjezdem výpravy z olympiády. Rogge se dnes bude celou záležitostí zabývat, rozhodně však nehodlá svolat mimořádné zasedání výkonného výboru MOV.

"Doufám, že všechno se dá do pořádku. Zatím vládnou emoce a já doufám, že se všichni uklidní a situaci společně vyřešíme. Je v našem zájmu, abychom dali přednost zájmům sportovců, nikoli zájmům jednotlivých výprav," uvedl Rogge, který se s vedením ruské výpravy sešel.

"Diskutovali jsme o tom problému a já věřím, že to ruské vedení uklidnilo. Já se jen snažím zůstat klidný, stejně jako vždy," prohlásil předseda MOV.

Belgický funkcionář dokonce okamžitě poslal telegram ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v němž ho žádá, aby vedení ruské výpravy v Salt Lake City uklidnil a poradil mu zůstat.

"Také jsem hovořil s předsedy jednotlivých sportovních federací o způsobu rozhodování. Slíbili, že se sudími na toto téma promluví," řekl dále Rogge. "Uklidnili mě a já jsem jejich vyjádření tlumočil vedení ruského týmu," objasnil své další kroky Rogge.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz