Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Naštvaný Pljuščenko: Rozhodčí by měli za čtverné skoky dávat vyšší známky

Jako jediný sice Jevgenij Pljuščenko zvládl čtverný skok, na rozhodčí to ale tolik nezapůsobilo. | foto: AP

17 2010
Rozhodčí na olympiádě jsou špatní, nepřímo vzkázal ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. Vadí mu, že po krátkém programu vede jen s minimálním náskokem, přestože jako jediný předvedl čtverné skoky.

"Rychlobruslení má nové rekordní časy, biatlon má nové časy, short track má nové časy. Jenom my jsme, myslím, zaspali," prohlásil po úterní jízdě Pljuščenko.

Už v minulosti několikrát téma bonifikace čtverných skoků nakousl a vrátil se k němu při první příležitosti i na olympiádě, kde zatím s žurnalisty kvůli soustředění na závody nekomunikoval.

Čtěte o olympijském krátkém programu

Krátký program vyhrál Pljuščenko, Březina byl devátý

Ruské hvězdě se nelíbí, že před úřadujícím mistrem světa Evanem Lysackem a Japoncem Daitem Takahašim vede pouze díky zanedbatelnému rozdílu, elitní trio je srovnané v pouhých šesti desetinách bodu.

"Přitom bez čtverných skoků to není pravé mužské krasobruslení," zlobil se Pljuščenko. V nedávné minulosti už popíchl i své konkurenty, kteří při jeho neúčasti vyhráli poslední dvě mistrovství světa, aniž by předvedli skok se čtyřmi otáčkami v letové fázi.

Rozhodčí podle něj krasobruslení vůbec nepomáhají, když za čtverné skoky nedávají výrazně vyšší známky. Tím podle něj jeho sport stagnuje.

RUSKÝ FENOMÉN V AKCI. Jevgenij Pljuščenko zvládl krátký program soutěže krasobruslařů na jedničku. LEDOVÝ KRÁL. Ruský krasobruslař Jevgenij Plušenko během krátkého programu.

"V osmdesátých letech se skákaly dvojné skoky, pak trojité, trojité axely a nakonec čtverné. Ty jsem dělal už v roce 1994," kasal se trojnásobný mistr světa, který se letos vrátil mezi elitu po téměř čtyřleté pauze.

Pljuščenko sice od rozhodčích za své skoky dostal o něco vyšší známky než konkurence, ale rozdíl se téměř smazal tím, že Lysacek s Takahašim podle sudích měli lepší celkový projev a choreografii. Teď se spekuluje o tom, že rozhodčí před olympiádou ovlivnil e-mail od jejich amerického kolegy, aby evropským krasobruslařům dávali schválně nižší známky a upřednostnili zámořské a japonské reprezentanty.

Ruský šampion nebyl jediným závodníkem, kterému se hodnocení rozhodčích v úterý nepozdávalo. Také český talent Michal Březina v sobě dusil vztek, když zajel krátký program bez výraznější chyby a splnil všechny předepsané body, ale nakonec skončil až devátý se známkou 78,80 bodu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze