Neberu to jako prohru, říká Železný

11 2005
Praha - "Člověk se musí umět přenést i přes porážku. To platí ve sportu i všude jinde," řekl osmatřicetiletý Jan Železný krátce poté, co prohrál souboj o místo předsedy Českého olympijského výboru. Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman v hodu oštěpem vzápětí přiznal, že chce pokračovat dál ve své sportovní kariéře.

Jste výsledkem voleb překvapen?
Jsou to tajné volby, nikdy nevíte jak dopadnou. Určitě to je pro mě zkušenost. A musím říct, že mi spadl balvan z nohy. Nemyslím to špatně, ale bral jsem to jako obrovskou zodpovědnost. Mnohokrát jsem kvůli tomu nespal. Říkal jsem si, co je zapotřebí udělat a co ne.

Prožíváte pocit zklamání?
Zklamaný by byl asi každý, kdo by se chtěl stát předsedou. Jinak by to nebylo normální. Ale neberu to jako prohru. Teď ze mě spadla ta tíže, která člověka trápí, když si uvědomuje, co všechno a kolik věcí by bylo nutné udělat. Předseda musí být velice zodpovědný.

Neuspěl jste. Je to horší pocit než na stadionu?
Je to něco jiného, ale něco tam v podstatě je stejné: někdo vyhraje, někdo prohraje. Ale tajné volby jsou tajné volby a dopadly, jak dopadly. Ale ještě jednou říkám, pomuhu Milanovi Jiráskovi i českému sportu.

U projevu jste byl nervózní...
Necítil jsem se dobře, myslím, že ta nervozita byla vidět. Měl jsem šanci nevystoupit, ale myslím, že to by bylo špatné. Proto jsem nakonec vystoupil.

Jak dlouho jste si projev připravoval?
Relativně dlouho. Úvod už tolik ne, možná jsem měl víc říkat, co v tu chvílí cítím, ale nevím, jak by se přítomní dívali na to, co všechno se mi honilo hlavou. To ostatní vzniklo z rozhovorů s lidmi, kteří mi říkali své názory.
 
Myslíte, že volby byly rozhodnuté předem?
To říct nemůžu, já do toho nevidím, jsou to tajné volby. Lidi se rozhodli, jak rozhodli, je zapotřebí to respektovat. Záleží na tom, jak dopadnou volby do výkonného výboru. Tenhle orgán může udělat spoustu práce.

V projevu jste zmínil své bezesné noci. Jak jste spal den před volbami?
Relativně dobře. Uklidňovalo mě, že dnes už to bude rozhodnuté. Předtím jsem spal daleko hůř a je to na mně vidět. Hodně jsem zhubnul, to je fakt. To je moje největší zkušenost - pokud o něco usilujete, musíte se na to soustředit a musíte i jíst.

Už před volbami jste připustil, že pokud neuspějete, budete pokračovat v oštěpařské kariéře.
Vidím to jako jedno z nejpravděpodobnějších řešení. Říkal jsem, že si dokážu představit, že ještě rok dva budu házet. Mám úplně čisté svědomí, klidně si pojedu zazávodit a vydělat svoje peníze. Zůstanu v Dukle, což bych nemohl, kdybych byl předsedou. Musel bych odejít. Takže se hodně věcí vyřešilo. Teď jde o to, dostat se do psychické pohody.

V posledních měsících jste však netrénoval.
Občas jsem si jen zahrál fotbálek, takže fyzickou kondici budu muset dohnat. Začnu dělat objemové tréninky. Většinou jsem tvrdou přípravou v lednu začínal, ale teď mi chybí ty objemy. Ale nechci jet hned do Afriky, chci zůstat, chodit na angličtinu a věnovat se i dalším věcem, které jsem začal. Na kondici můžu dělat i tady a na soustředění pojedu až za měsíc.

Je tedy možné očekávat váš start na mistrovství světa v Helsinkách?
Možné to je. Na tomhle šampionátu mě totiž ani tak neláká to, že jde o mistrovství světa, jako spíš že je ve Finsku.

Jan Železný při svén volebním projevu.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Najdete na iDNES.cz