Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Neděle, Bauerův den D: Odvezu si zlato, doufá český běžec

Lukáš Bauer má před sebou závod na 50 kilometrů. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

28 2010
Whistler (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Den D je tady. K němu Lukáš Bauer mířil. Na něj tolikrát myslel. Neděle, 28. února, závod na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem. Bitva na samém konci her, ale pro něj první v řadě. "Věřím tomu, že si z padesátky odvezu zlato. Nebo se skloním před lepšími závodníky," říká.

Jeho kouč Miroslav Petrásek se nemůže dočkat: "Lukáš tu jezdí klasiku fantasticky. Strašně se těším na neděli. Myslím, že to tam prodá."

Bude to olympijská rozlučka?

Ne, poctivka z Božího Daru už nemůže překonat zlatou rychlobruslařku ze Žďáru nad Sázavou, přesto se jí může přiblížit. Kdyby získal třetí medaili, měl by před ním národ smeknout. I běžecké lyžování je řehole, nelidské fárání ve sněhových stopách. On ji podstupuje – a teď má sbírat medailové odměny.

Klasické padesátky Lukáše Bauera

od roku 2002

2009: SP Trondheim 1. Jauhojärvi (Fin.), 2. Angerer (Něm.), 3. Harvey (Kan.)... 10. BAUER
2007: MS Sapporo
1. Hjelmeset, 2. Estil (oba Nor.), 3. Filbrich (Něm.)... 5. BAUER
2005:
SP Oslo 1. Veerpalu (Est.), 2. Filbrich (Něm.), 3. Hjelmeset (Nor.)... 10. BAUER
2002: ZOH Salt Lake City
1. Ivanov (Rus.), 2. Veerpalu (Est.), 3. Hjelmeset (Nor.)... 8. BAUER.

Možná si ještě nadělí další olympijskou šanci v Soči 2014. Bauerovy úvahy o konci kariéry se pohybují po sinusoidě. "Před skiatlonem jsem přijel na trénink a řekl si: Pojedu i do Soči. Zavolal jsem domů a přijali to v pohodě. Ale párkrát mi pro změnu problesklo hlavou, že skončím už letos."

Padesátka tedy může – ale nemusí – být jeho posledním olympijským startem kariéry. Z Turína má stříbro, z Vancouveru dva bronzy...

Zatím dva bronzy. Zlatá by dovršila jeho cestu přes nedůvěru, astma a věčně zanícené průdušky. Medailí z volné patnáctky překvapil, tu štafetovou doslova vydřel – a obrečel. "Mám dvě děti a dva bronzy, takže hádat se nebudou. A teď si musím přivézt zlato."

Pokud ho získá, věnuje ho rodině. "Aby i doma věděli, že od nich neodjíždím zbytečně." Jistě, šrumec a sláva po štafetě jej nemohly minout. Ale včas zabrzdil. Na tiskové konferenci běžců chyběl. Martin Koukal vysvětloval: "Lukáš nepřijde, šel radši trénovat a vyhraje padesátku."

Kdo stojí Bauerovi v cestě?

Nebude ani zdaleka tak jasným favoritem jako Martina Sáblíková na 5 000 metrů. Padesátka je ošidná, často se na ní vynoří vítězící outsider. Bauer ji klasickou technikou běžel od roku 2002 čtyřikrát, vždy končil v první desítce, nikdy na stupních vítězů. Jenže letos nabral životní formu.

Fanoušků bude mít habaděj. A soupeři? Určitě estonský veterán Veerpalu, pro nějž je padesátka jedinýmpokusem na hrách. Určitě i norský specialista Hjelmeset, navzdory štafetovému selhání. "Nejméně s pěti nebo šesti dalšími, co myslí na vítězství, musím počítat." Ve štafetě se obětavě vydal do maxima.

Neřešil, že mu síly mohou v neděli chybět. Euforie z úspěchu je obnovuje. "Půjde do toho po hlavě a bude to," říká Petrásek. Co bude? Dívejte se v neděli od 18.30. Žádné představení Bauera není nudné.

Padesátka je zrádná

Očima Kateřiny Neumannové

Na tenhle závod se můžeme těšit. Poté, co tu Lukáš Bauer v klasice předváděl, považuji ho za jednoho ze tří největších, ne-li největšího favorita klasické padesátky. Ti další dva? Estonec Veerpalu, možná Švéd Olsson.

Padesátka je složitá, zrádná, nevyzpytatelná loterie a mohou se v ní dít zajímavé věci. Před olympiádou jsem tvrdila, že je pro Lukáše riskantní nejvíc sázet právě na ni.

Ale poté, co na olympiádě v klasice předvádí, měním názor. Pokud vydrží vlhké, těžké podmínky a nezačne sněžit, bude mu to vyhovovat. Prvních 20 kilometrů asi nikdo nebude chtít odjet, závod se bude lámat kolem 30. kilometru.

Lukáš nesmí jen čekat, co udělají ostatní, měl by sám být aktivní.
Ale kde zaútočit? To dopředu těžko odhadnete, při padesátce musíte reagovat na aktuální situaci, vyhodnotit ji, rychle se rozhodnout.

A má zaútočit sám? Nemusí. Záleží na tom, s kým by ujel. S Northugem bych to pochopitelně nedoporučovala, ale od Northuga takový útok ani neočekávám.

Jestliže však pojede Lukáš jako na Tour nebo ve štafetě, pak může klidně zkusit i individuální útok. Ano, je reálné, aby se v neděli stal olympijským vítězem.

KATEŘINA NEUMANNOVÁKočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze