Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Nedělejte na nás pokusy, bouří se lyžaři

18 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Lyžaři se bouří, nechtějí v ostrém závodním tempu testovat, zda je trať dostatečně bezpečná. Včerejší sjezd žen do kombinace byl přerušen teprve v momentě, kdy vítr sfoukl z trati první závodnici, dnešní mužský superobří slalom byl zase přerušen, až když lyžař zastavil, neboť ve vánici nevěděl, kudy dál. "Je to něčí hloupost," zlobila se včera Chorvatka Kosteličová.

Husté sněžení konečně přineslo na olympijská sportoviště skutečnou zimní atmosféru, ale pro hladký průběh her to není nic příjemného. Nejprve se klimatické podmínky postaraly o historickou rošádu v programu ženské kombinace, která musela začít slalomářskou částí, dnes jsou odkládány oba závody v alpském lyžování.

Superobří slalom mužů byl po projetí sedmnácti závodníků přerušen a má ve 14.45 znovu odstartovat od jedničky, ženy a do kombinačního sjezdu ještě ani nepustily a už je start odkládán. Z původně stanovených 14 hodin na 15.30.

O dvě přerušení se postarala podobná příhoda, počasím zaviněná nehoda na trati. Chorvatka Nika Fleissová včera upadla poté, co ji ze skoku srazil protivítr. "Musel jet někdo pokusný, aby se zjistilo, že to nejde. Měla velké štěstí, že se jí nic nestalo," zlobila se česká lyžařka Šárka Záhrobská.

A dnes se Bruno Kernen ze Švýcarska na trati dokonce musel zastavit. V husté chumelenici totiž zcela ztratil orientaci. "Nic jsem neviděl, nedalo se jet dál," tvrdil poté, co svoji přerušenou jízdu už jen turistickým tempem dokončil.

Na rozdíl od sobotní příhody při ženském sjezdu však tentokrát názor na přerušení nebyl tak jednoznačný.

V cíli totiž už bylo šestnáct závodníků a někteří z nich s velmi dobrým výsledkem. Výhodu před dalšími favority, kteří ještě nestartovali, si nechtěli nechat vzít. Ve startovní budce totiž ještě čekala největší esa v čele s Hermannem Maierem, Benjaminem Reichem či Bode Millerem.

"Moc jsem toho neviděl, ale měl jsem trať velmi dobře nastudovanou, takže jsem s jejím projetím neměl problémy," tvrdil Pierre-Emanuel Dalcin z Francie. S anulováním výsledků nesouhlasil. Byl ostatně na prvním místě. "Už jsem jel hodně podobných závodů, a taky se dojely až do konce.

Zklamaný mohl být i Kanaďan s českými rodiči John Kucera, který se držel na průběžném třetím místě.

S radostí se neopak znovu na start vyvezl veterán Lasse Kjus, který na trati lehce upadl a skoro se zastavil, takže do cíle přijel s velkou ztrátou. Teď dostal nečekanou druhou šanci.

"Umíte si představit, že jedete v silném dešti po dálnici s vypnutými stěrači? Tak přesně takhle jsem si připadal," popisoval své pocity z jízdy Antoine Deneriaz z Francie. Ital Patrick Staudacher zase tvrdil, že ve spodní části jej brzdil čerstvě napadaný mokrý sníh.

Oficiální protesty proti dalšímu pokračování podávali trenéři, a to především ti, kteří měli své svěřence ještě na kopci.

Druhý pokus dokončit závod měli olympionici mít od 13.30, ale nevyšlo to. Start byl posunutý nejprve na 14.30, pak ještě o čtvrthodinu na 14.45. Podaří se to tentokrát?

Olympijský závod v superobřím slalomu mužů byl přerušen kvůli hustému sněžení.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze