Nedělní úspěch pošle Vráblíka na olympiádu

13 2006
Hinterstöden, Nový Hrozenkov - Jízda autem a na lyžích. Na nic jiného teď nemá Martin Vráblík čas. Lyžař z Nového Hrozenkova putuje Evropou a věří, že se probojuje na olympijský závod ve slalomu. O české nominaci na hry v italském Turíně rozhodne tuzemský žebříček k 15. lednu.

Aktuální domácí slalomářskou jedničkou je 77. muž světového pořadí Filip Trejbal, druhý Vráblík uzavírá první stovku. "Nechci nic říkat, nerad bych to zakřiknul,“ tvrdí sjezdař, kterému ale místo v české výpravě téměř jistě neunikne.

Sjezdaři totiž na olympiádu vyšlou hned deset závodníků. Patnáctý leden má Vráblík přesto zatržený v kalendáři hodně výrazně. V neděli totiž pojede ve švýcarském Wengenu slalom Světového poháru.

"Musím tam bodovat,“ uvědomuje si úřadující český slalomářský mistr.
"Nejen kvůli olympiádě, ale i pro další nasazování do Světového poháru,“ dodal.

Mezi absolutní slalomářskou elitu zatím třiadvacetiletý lyžař jen nahlíží. Ale pro úspěšnou budoucnost má ty nejlepší předpoklady. Jeho tréninkovou skupinu, do níž patří i krajané Trejbal, Bank a Krýzl, totiž od léta připravuje Rakušan Bernd Zobel, který čtyři roky vedl lyžařskou hvězdu Renate Götschlovou.

Závod Světového poháru jel Vráblík jen čtyřikrát. Před týdnem se přesto mohl uvést ve velkém stylu. Ve švýcarském Adelbodenu mu 22. nejrychlejší jízda zaručovala účast ve finále.

K jeho startu už se ale nepostavil, byl diskvalifikovaný. "Vracel jsem se z prohlídky trati, když to hlásil rozhlas. Neměl jsem u sebe vysílačku, a tak jsem netušil, za co to bylo,“ vzpomínal Vráblík na velký šok.

Za vším prý stál "špicar", jak se říká chybnému projetí branky pouze jednou lyží. Na nesrovnalost však neupozornil brankový rozhodčí ani trenéři, ale aktivní pracovníci televize.

"Nebyl způsob, jak podat protest, protože za okamžik startovalo druhé kolo. Mám celou jízdu staženou na DVD a ani teď tam špicar nevidím,“ zlobí se Vráblík.

Hned po závodě ho čekalo velké cestovatelské dobrodružství. Sám musel autem absolvovat zdlouhavý přesun do 500 kilometrů vzdáleného rakouského Hinterstödenu, kde ve středu skončil sedmadvacátý v evropském poháru. A pak obdobnou cestou zpět do Švýcarska, do Wengenu.

Ačkoliv právě dokončuje první semestr sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně, na vysokoškolské studium mu moc času nezbývá.

"Ve škole mi vyšli vstříc, ale nechci toho zneužívat,“ přiznal Vráblík. "Jenže v poslední době jsem se zaměřil na olympijskou nominaci, a proto hned po Wengenu musím upalovat do školy."Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...Najdete na iDNES.cz