Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Nedívejte se na můj čas, ale na styl, říká aristokrat Hubertus, umělec na lyžích

V CÍLI. Mexický princ nevěřil, že uvidí finiš. Nakonec porazil tři soupeře. | foto: AP

24 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když se v Mexico City narodil, Beatles ještě netušili, že budou skládat svoje Yesterday. Vlastně ani neexistovali. Princ Hubertus von Hohenlohe-Langenburg ale už tehdy začínal snít svůj olympijský sen.

V obřím slalomu ve Vancouveru byl Mexičan v součtu dvou kol klasifikován na 78. místě, na vítěze Janku ze Švýcarska ztratil přes půl minuty.

"Nedívejte se na můj čas, ale radši na styl a kombinézu," říkal pak v cíli jednapadesátiletý aristokrat.

Na sobě měl latexový obleček s mexickými motivy, přes ně natištěné dva kolty a pás s náboji jako pistolník. Snad se tím ukázalo, že je umělec, jak sám o sobě tvrdí. A taky fotograf, byznysmen, popový zpěvák.

Svoji olympijskou kariéru princ nastartoval před 26 lety v Sarajevu.

"Tehdy jsem byl ucho, myslel, že se mi nic nemůže stát," vzpomínal von Hohenlohe. "Teď mám na čtyřikrát zlomenou nohu, jednou ruku. Když v hlavě nosíte vzpomínky na tahle zranění, závodit v alpském lyžování je pak těžší."

Hubertus von Hohenlohe

V olympijském boji ve Whistleru ovšem dokázal porazit tři soupeře. "Čekal jsem to horší," oddechoval pak v cíli. "Nahoře jsem se sice trošku třásl, myslel, že se ani nedostanu do cíle. Čím níž jsem ale byl, tím jistější jsem si připadal."

O své účasti na kanadských hrách se dozvěděl teprve 23. listopadu, s přípravou na olympijské bitvy začal o tři týdny později. V plném tréninku tak byl necelé dva měsíce.

"Když mi zavolali, že mě posílají na olympiádu, zrovna jsem fotil na Kubě a nemohl jsem hned začít s přípravou," popisoval princ, který bydlí ve Vídni. "Vrhl jsem se do tréninku s lyžařským klubem, kde jezdí i moje děti a přítelkyně. Jenže oni jsou všichni lepší než já," krčil rameny.

Ve Vancouveru si potomek kdysi vládnoucí německé dynastie připsal pátou olympijskou účast. Jeho předchozí hry byly ty před šestnácti lety v Lillehammeru. "Když jsem tady znovu uviděl olympijské kruhy, potkával všechny ty sportovce, řekl jsem si: Sakra, co tady dělám?" usmíval se.

Pod sjezdovkou ale slavil jako vítěz a posílal polibky na všechny strany. "Čím jste starší, tím si to víc užíváte," vysvětloval za neutuchajících ovací tribun.

"A Soči?" uvažoval o příští zimní olympiádě. "Asi ne. Jak říkal Michael Jackson: To je všechno..."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze