Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Nejdřív dlouhá, potom krátká. Lotyšsko má rychlobruslařského obojživelníka

Haralds Silovs | foto: AP

14 2010
Lotyšský rychlobruslař Haralds Silovs se zapsal do olympijské historie jako první sportovec, který během jednoho dne startoval na hrách ve dvou různých sportech. Nejprve odjel na dlouhé dráze závod na 5000 metrů a o čtyři hodiny později nastoupil v shorttracku na 1500 metrů.

Silovs je mezi rychlobruslaři svou obojživelností unikátem. Podle agentury AP nikdy předtím krátkou a dlouhou dráhu žádný závodník na hrách neskloubil. Nabitá termínová listina ho postavila před těžký úkol.

"Jsem zvyklý bruslit s těžkýma nohama. Není pro mě obtížné adaptovat se na dlouhou dráhu, zkoušel jsem to v rámci tréninku," vysvětlil třiadvacetiletý sportovec, který se více zaměřuje na shorttrack. "Říkal jsem si, že bych zkusil něco, co ještě nikdo nedokázal," doplnil s úsměvem.

Krátce po poledni se postavil na pětikilometrovou trať. Nejdřív zaujal mimořádně intenzivním rozjezdem, který je typický právě pro závodníky na krátkých tratích a potom přešel do táhlých temp. Nakonec z toho bylo dvacáté místo a osobní rekord 6:39,69 minuty.

Ale ještě než skončily všechny rozjížďky, Silovs už na oválu nebyl. Naskočil do auta a uháněl do hokejové arény Pacific Coliseum, kde se konají závody na krátké dráze. Mezi oběma sportovišti to během olympiády znamená hodinu jízdy.

"Sednu si dozadu, natáhnu si nohy nahoru a trochu si odpočinu," plánoval třiadvacetiletý Lotyš. Skrz sociální síť Twitter ho mezitím povzbuzoval pětinásobný medailista na krátké dráze Američan Apolo
Ohno.

Za další tří hodiny už to byl docela jiný Silovs. Elastickou kapuci vystřídala masivní helma, odpružené brusle pevné břity. A změnila se i jeho pozice, zatímco na dlouhé dráze nepatří do absolutní špičky, v shorttracku vyhrál na tratích 1500 a 3000 metrů v roce 2008 mistrovství Evropy.

V rozjížďce uspěl, v semifinále pak skončil čtvrtý, což znamenalo účast v B-finále.

Silovsův plán pro zbytek her zůstává neméně nabitý. Na krátké dráze je
přihlášen do závodů na 500 a 1000 metrů, v Richmondu si zajede kilometr i na dlouhé dráze.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze