Nejdřív přišel o brýle, pak i o iluze

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Před čtyřmi lety nedokončil triatlonista Filip Ospalý kvůli skříplému nervu olympijský závod v Sydney. O to víc si přál uspět v Aténách. Z devětadvacátého místa však nadšený rozhodně nebyl. "Byl to spravedlivý závod, bohužel pro české barvy ne moc úspěšný, konstatoval lakonicky.

"Určitě to je k naštvání. Měl jsem tady rozhodně na víc," tvrdil v cíli. Už v plavecké části se potýkal se smůlou, zhruba po dvou stech metrech přišel o ochranné brýle. "Plaval vedle mě Francouz Blasco, dostal jsem od něj loktem přímo mezi oči a brejličky se rozpadly. Přiznávám, že plavání v moři bez nich jsem netrénoval," hořce se usmíval český triatlonista.

Handicap to byl podle něj byl citelný. "Neplaval jsem tak, jak bych chtěl. Musel jsem se častěji dívat dopředu a když jsem se dostal na kraj závodního pole, dost často jsem uhýbal z trati," popisoval nucenou změnu plaveckého stylu. "Dával jsem pořád hlavu nad hladinu, takže jsem ztrácel ideální plaveckou pozici. Stálo mě to hodně sil. A navíc když se mi při závodě něco nepovede, zmizí pohoda."

Z vody vylézal jako sedmatřicátý, ztráta na čelo však nebyla nepřekonatelná, 34 vteřin. Největší záludnost závodu však na něj teprve čekala - první kopec. "Držel jsem se sice ve přední skupině, ale v prvním stoupání jsem zůstal trochu vzadu. Při sjezdu se to pak natáhlo a pod kopcem najednou vznikly tři skupiny," popisoval klíčový okamžik.

Nepříjemnost ho potkala i už den před závodem. "Večer jsem se byl projet, na křižovatce před hotelem mi ujela nová přední pologaluska a spadl jsem. Byly z toho pěkné odřeniny, ale při závodu jsem to necítil. Horší je, že po tom pádu jsem při sjezdech pociťoval trošku respektu. Raději jsem brzdil a tím ztrácel."

Dlouho spoléhal, že se skupina ve které jel dotáhne kupředu. "Asi jsem zaváhal, měl jsem do toho jít sám, na vlastní pěst," litoval. "Ve druhém kopci jsem to zkusil podle sebe, trochu poodjel, ale bohužel se mi to nepodařilo stáhnout. V předposledním kole mě znovu dojeli."

A tak raději začal šetřit síly na závěrečný desetikilometrový běh. "V posledním kole cyklistiky jsem si odpočinul s tím, že by mi to mohlo běžet a ti předemnou se třeba unaví víc než já. Jenže ani ten běh nebyl moc excelentní. Nebyla tam žádná krize, ale chyběla tomu jiskra."

Vedro doprovázejí závod triatlonistů mu nevadilo. "Já s tím počítal a připravoval se. Vůbec mi to nevadilo. I kdyby bylo tepleji, třeba o pět deset stupňů, můj výkon by byl úplně stejný," je přesvědčen.

Recept jak se dostat z olympijského zklamání má Filip Ospalý jednoznačný. "Musí se na to rychle zapomenou, jsou předemnou ještě další závody. Natrénovano mám slušně, a tak věřím, že se forma neztratí," doufá plzeňský rodák. "Nemá cenu zoufat, olympijský závod je jako každý jiný, jen ti první tři z toho budou žít hodně dlouho," myslí si.

Filip Ospalý vybíhá z vody.

Filip Ospalý opouští sportoviště.

Filip Ospalý po olympijském závodě triatlonistů.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz