Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Nejdřív ticho. Pak se Soči pustilo do oslav

5 2007
Moskva - Patnáct tisíc lidí sledovalo v v ulicích Soči na velkoplošných obrazovkách rozhodování Mezinárodního olympijského výboru. Ten nakonec přiřkl pořádání zimních olympijských her v roce 2014 právě ruskému městu. A nadšení obyvatelé lázeňského letoviska se mohli pustit do oslav. Nechyběl ani ohňostroj.

"Sám jsem profesí stavebník, a tak mne práce spojená s organizací olympijských her neděsí," prohlásil podle ruských médií starosta Viktor Koloďažnyj. Podle něj pomůže černomořskému Soči s přípravou celé Rusko.

Podle plánů mají do roku 2014 v lázeňském letovisku a jeho okolí vyrůst mimo jiné tři zimní stadiony, komplex pro rychlobruslení, zcela nové mezinárodní televizní středisko a nové hotely s 20.500 místy.

Zrenovováno má být mezinárodní letiště v nedalekém Adleru i přístav v Soči. Vzniknout mají i dvě olympijské vesničky pro účastníky her a další infrastruktura.

Organizátoři slibují, že v horách u Soči vybudují "nový Courchevel" - tedy obdobu bohatými Rusy oblíbeného francouzského zimního střediska v Alpách.

Výdaje mají přitom přesáhnout 12 miliard dolarů (asi 240 miliard korun). Za olympiádu v Soči lobboval v Guatemale i ruský prezident Vladimir Putin.

"Lidé na náměstí přijali zprávu o vítězství Soči s radostí, ale také s klidnou jistotou těch, kdo uslyšel jen potvrzení dávno známé pravdy," poznamenala o atmosféře v Soči zpravodajka rozhlasové stanice Echo Moskvy.

"Jestli dali úplatek, tak bylo jasné, že vyhrajeme. A proč by tam Putin jinak jezdil, když ne kvůli uplácení?" citoval ruský list Kommersant názor sočinského řidiče taxíku, proč vyhrálo jeho město.

"Co s tím teď naděláme? Hlavně, aby to neodnesli místní lidé a aby neponičili tu krásnou přírodu, co tu máme," řekla ČTK majitelka penzionu v Krásné Poljaně Irina.

Tuto horskou obec čeká v souvislosti s olympiádou výrazný stavební boom, právě v jejím okolí mají vyrůst sportoviště pro sjezdové lyžování a další zimní sporty. "Stavělo by se tu stejně, teď to bude rychlejší," myslí si.

V Krásné Poljaně velkoplošné obrazovky s přenosem z Guatemaly pro obyvatele připraveny nebyly. "Viděli jsme jenom v televizi, co se děje v Soči. Ale v noci tu byly ohňostroje a někdo střílel do vzduchu, takže se asi slavilo i tady," podotkla Irina.

Velkolepě vyvrcholily oslavy v samotném Soči.

"V rukou prezidenta MOV se objevila zalepená obálka a na hlavní náměstí v Soči padlo mrtvolné ticho. Verdikt šéfa MOV zní - Soči. Mnohatisícový dav vybuchl nadšením. A ve stejnou vteřinu velkolepý slavnostní ohňostroj protrhl tmu nad Soči. Olympijským Soči," pohnutě popsala rozhodující minuty agentura ITAR-TASS.

Ohňostroj v Soči na oslavu vítězství olympijské kandidatury.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze