Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejekologičtější hry v historii? Prý ano

15 2005
Řím - Letošní zimní olympijské hry v italském Turíně prý budou nejekologičtější v novodobé olympijské historii. Pořadatelé tvrdí, že gigantická akce nebude mít žádný přímý dopad na přírodu. Itálie hodlá investovat do výsadby stromů, hospodárného zacházení s energiemi a do obnovitelných zdrojů.

"Bude to poprvé, co se během konání olympijských her podaří vyvážit emise oxidu uhličitého," řekl Ugo Pretato, člen pořadatelského výboru (TOROC) odpovědný za životní prostředí.  Oxid uhličitý (CO2), vedlejší produkt spalování, je jedním z takzvaných skleníkových plynů, které podle vědců způsobují globální oteplování.

TOROC odhaduje, že doprava a další aktivity vyprodukují během her 120.000 tun plynu. Od roku 1999 přitom vyprodukovala Itálie podle odhadů OSN 430 milionů tun CO2.

Ochránci životního prostředí si ale stěžují, že již jen příprava únorových her si vybrala svou daň. Jde podle nich například o vykácení pásem lesů na alpských svazích, kde vyrostla nová sportoviště.

Pořadatelé se dali slyšet, že kromě kontroly emisí CO2 rovněž zlepšili hospodárnost zásobování sněhových děl vodou. Odpad po sportovcích a návštěvnících prý odvezou do městských čistíren a skládek, aby nezahltil malá horská střediska.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze