Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 16. října 2017 Havel

Nejen největší, ale i nejsilnější, říká o olympijském týmu předseda Jirásek

Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru | foto: ČTK

22 2010
Dvě tři velké hvězdy a v jejich stínu několik dalších tajných medailových nadějí. Tak vnímá složení rekordního osmaosmdesátičlenného týmu pro Vancouver první muž českých olympioniků Milan Jirásek.

Co říkáte rekordnímu počtu nominovaných sportovců?
Neženeme se za rekordy, ale tato výprava je největší oprávněně a je také nejsilnější v naší historii, co se týče ambicí.

Jaké ty ambice jsou?
Řada našich sportovců může aspirovat na medailová umístění, ale nechceme na ně vyvíjet žádný tlak. Víme, jak běží sportovní život, ani ten nejlepší nemá své jisté, pokud očekávaný výkon nepodá a nezvítězí. Asi kdyby nebylo tolik snaživých soupeřů, bylo by všechno jednodušší.

Můžete být přece jen konkrétnější?
V první řadě tady je rychlobruslení. Nejen Martina Sáblíková, ale i Erbanová může aspirovat na medailové umístění. V běhu na lyžích zase není jen Lukáš Bauer, ale může se něco urodit třeba ve sprintech dvojic. V alpském lyžování dominuje Šárka Záhrobská, ale povšimněte si i silné sestavy kluků. Ačkoliv zatím měli neuvěřitelnou smůlu, ve Vancouveru mohou překvapit.

Co hokejisté?
Hokejisté v sobě mají velké odhodlání, ale když se podíváme na záznamy z Nagana, tak uvidíme, že tam měli hodně štěstíčka. Doufejme, že při nás bude stát i teď. Ve výběru jsou zkušení hráči, ale i ti mladí, kteří mohou svou bojovností rozhodnout. Takže ani v hokeji bych dopředu na medaili nerezignoval.

A další želízka?
Skikrosař Tomáš Kraus je jasný, Nikola Sudová je teď bohužel v hodně nešťastné situaci. Ona sama musí rozhodnout, zda bude schopna na určité úrovni závodit. Cítím z ní obrovskou sílu, i když se na poslední chvíli před olympiádou zranila, zůstává velkou optimistkou. Co tam je dál? Snowboarding... O Michalu Novotném nebylo chvíli slyšet, snad se po zranění stihne připravit. Šárku Pančochovou jsem osobně neviděl, ale má v sobě velkou kuráž; nic ji nerozhodí, ani olympiáda. V biatlonu je možné všechno. Je škoda Vítkové, že zatím vinou zdravotních problémů nenavázala na juniorské úspěchy. Na krasobruslení nejsem odborník, ale mám radost z Michala Březiny. V krátké době si udělal jméno, a tak nebude všechen tlak soustředěn jen na Tomáše Vernera.

Kolik odhadujete medailí?
Nevím, určitě budu spokojen se třemi čtyřmi, tím bychom dobře navázali na Turín. Dosažitelné to je, a pokud to bude něco navíc, bude to síla. Ale proč ne?

Vidíte v týmu nějakého žolíka, černého koně?
Ano, rychlobruslařku Karolinu Erbanovou. Na medaili může zaútočit. Když ne teď, tak určitě příští olympiádu. Dělá svoji disciplínu tak krátce a už se z nejlepší hokejové střelkyně z klukovského mančaftu ve Vrchlabí vypracovala do světové špičky! Myslím, že o ní ještě svět hodně uslyší.

V nominaci je i řada náhradníků, kolik sportovců byste si ještě přál do výpravy zařadit?
Záleží, kolik nám jich mezinárodní federace povolí. Podporujeme politiku sportovních federací, aby startovní pole bylo nejen výkonné, ale také univerzální. Pokud by národní výbory chtěly na olympiády posílat jen sportovce s ambicemi na nejvyšší umístění, tak by startovní pole mohlo být strašně úzké a sportům by nakonec hrozilo třeba i vyřazení z programu her pro malou účast. Může to být předmětem kritiky, ale pokud nám povolí například pátého sdruženáře, tak toho rádi využijeme.

Takže naplňujete Coubertinovské heslo...
Ano, i to je na olympiádě hezké. Mezinárodnímu olympijskému výboru jde o udržování tradičních hodnot setkávání sportovců z celého světa. Zájem je, aby bydleli pohromadě v olympijských vesnicích a neutíkali do lepších hotelů. Bydlení ve vesnici musí být na takové úrovni, aby se tam i zhýčkaní profesionální sportovci cítili dobře.

Jaké plány máte na olympiádě vy osobně?
Budu bydlet ve Vancouveru a budu se snažit navštívit co nejvíce soutěží s našimi sportovci. Už jsem program studoval a bude obtížné všechno stihnout. Je otázka, jak bude fungovat doprava a jaké budou povětrnostní podmínky.

Kolikátá olympiáda to pro vás bude?
Začal jsem v roce 1968, potom 1972, 1976, následovala umělecká pauza do roku 1994, pak 1998 a dál už letní i zimní olympiády: takže tahle bude jedenáctá.

Nej... české olympijské výpravy

Olympiští medailisté
Zlato:
hokejista Jaromír Jágr (1998), stříbro: běžec na lyžích Lukáš Bauer (2006), bronz: hokejisté Petr Čajánek, Patrik Eliáš, Martin Erat, Jaromír Jágr, Tomáš Kaberle, Filip Kuba, Pavel Kubina, Tomáš Vokoun, Marek Židlický (všichni 2006).

Mistři světa
Skikrosař Tomáš Kraus, běžec na lyžích Martin Koukal, sjezdařka Šárka Záhrobská, rychlobruslařka Martina Sáblíková a deset hokejistů.

Nejvíce olympijských účastí
Čtyři olympiády: bobista Jan Kobián, tři olympiády: běžci Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál, hokejista Jaromír Jágr, biatlonista Zdeněk Vítek.

Nejstarší
39 let: bobista Ivo Danilevič (10. dubna 1970), bobista Jan Kobián (28. října 1970).

Nejmladší
17 let:
rychlobruslařka Karolína Erbanová (27. října 1992), 19 let: snowboardistka Šárka Pančochová (1. listopadu 1990), sáňkař Luboš Jíra (2. dubna 1990).

Nejvyšší
197 cm:
hokejista Josef Vašíček, 194 cm: hokejista Pavel Kubina, 193 cm: hokejista Filip Kuba a sjezdař Filip Trejbal.

Nejmenší
156 cm: snowboardistka Šárka Pančochová, 158 cm: běžkyně na lyžích Iva Janečková, 161 cm: rychlobruslařka Kateřina Novotná a akrobatická lyžařka Šárka Sudová.

Nejtěžší
113 kg:
hokejista Pavel Kubina, 105 kg: bobista Ivo Danilevič a hokejista Roman Polák, 103 kg: hokejista Filip Kuba.

Nejlehčí:
51 kg:
akrobatická lyžařka Šárka Sudová, 52 kg: biatlonistka Zdeňka Vejnarová, 53 kg: snowboardistka Šárka Pančochová.Najdete na iDNES.czmobilní verze