Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Nejstarší olympijský vítěz slavil narozeniny

13 2004
Praha - František Čapek začínal jako zápasník a boxer, doopravdy se však proslavil až v kanoistice. V roce 1948 totiž na olympijských hrách v Londýně získal zlatou medaili na desetikilometrové trati. "Na tuhle olympiádu ale nevzpomínám jen kvůli svému zlatu. Důležité pro mne bylo také první setkání s atletem Emilem Zátopkem," říká Čapek.

Nejstarší český olympijský vítěz brzy oslaví již devadesáté narozeniny a včera mu k tomuto jubileu s předstihem poblahopřál na vršovické radnici i starosta desáté městské části 10 Milan Richter. Slavný kanoista totiž nyní bydlí ve Vršovicích.

Není bez zajímavosti, že se Čapek ke kanoistice dostal pouze díky shodě okolností. Před válkou totiž již delší dobu patřil mezi úspěšné zápasníky. "Ale při jednom utkání jsem si zlomil nohu, a tak jsem nakonec přešel k lodím," popisuje.

V roce 1948 chybělo jen málo a Čapek by vůbec na olympiádu neodcestoval.

"Nikdo tehdy nečekal, že bych mohl mít nějaký větší úspěch. Ve spořitelně, kde jsem pracoval, mě nechtěli pustit, a proto mě nutili, abych si na dobu, kdy budu v Londýně, vzal dovolenou. Vážně jsem uvažoval o tom, že nepojedu," vzpomíná.

Po slavném návratu z Londýna však jeho zaměstnavatel změnil názor.

"Dovolenou mi nakonec nechali, a dokonce sehnali pádlo, které dali do výlohy naší pobočky. Chtěli se totiž předvést, že u nich pracuje nejnovější olympijský vítěz," usmívá se František Čapek.

JUBILANT. František Čapek slavil včera životní jubileum na vršovické radnici.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze