Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší olympionik: třiašedesátiletý střelec

9 2000
S y d n e y - Primát nejstaršího sportovce, který zasáhne do olympijských bojů, patří střelci z Panenských ostrovů. Bruce Meredith, přihlášený ke střelbě z libovolné malorážky, oslavil v dubnu už 63. narozeniny. "Všichni si tady myslí, že jsem trenér, nebo rozhodčí. A když jim řeknu, že jsem závodník, tak si ťukají na čelo," usmíval se čilý důchodce. Plukovník americké armády ve výslužbě střílí od patnácti let, kdy nastoupil na vojenskou akademii.

Se sportovní střelbou spojil celý svůj život, dokonce i svatební cestu, při níž vzal manželku na mistrovství světa do Německa. První velkou soutěží pro něj byly Panamerické hry v kanadském Winnipegu v roce 1967 a loni si při stejné soutěži a dokonce na stejné střelnici zajistil osmým místem nominaci do Sydney. Na olympijských hrách bude startovat počtvrté a tvrdí, že naposledy. Historický rekord Švéda Oscara Swahna, který také ve střelbě získal v 72 letech olympijskou medaili, tak zřejmě nepřekoná. "Ale raději na to nesázejte," vzkázal Meredith novinářům.

Překážkářka Alozieová zvažuje po smrti manžela účast na OH

Nigerijská atletka Glory Alozieová, vdova po čtvrtkaři Hyginusu Anugovi, jenž v Sydney zahynul při čtvrteční dopravní nehodě, dnes přiletěla do Austrálie. Zatím není jasné, zda se vicemistryně světa ze Sevilly v běhu na 100 metrů překážek olympijských her zúčastní.
Třiadvacetiletá sprinterka, které patří v letošních tabulkách s časem 12,54 sekundy třetí místo, se o tragické smrti svého manžela dozvěděla v Japonsku před mítinkem v Jokohamě.

Dva funkcionáři nedostali povolení ke vstupu do Austrálie

Mezinárodní olympijský výbor dnes zveřejnil jména dvou sportovních funkcionářů, kteří nedostali povolení ke vstupu do Austrálie. Víza neobdrželi Uzbek Gafour Rahmikov a Carl Čching z Hongkongu. Předseda MOV Juan Antonio Samaranch zatím čeká na oficiální vysvětlení od australského premiéra Johna Howarda. Podle některých informací je důvodem údajné spojení funkcionářů s organizovaným zločinem. Samaranch v dopise vyzval Howarda, aby "respektoval olympijskou chartu a umožnil akreditovaným členům olympijské rodiny vstup do Austrálie". Howard se však nechal slyšet, že své rozhodnutí z bezpečnostních důvodů nezmění.

Sportovci mohou při olympijských hrách sázet na vlastní výkony

Ostřížím zrakem chce Mezinárodní olympijský výbor (MOV) sledovat při olympijských hrách v Sydney sázení. Jeho zástupcům se totiž nepodařilo u australské vlády prosadit úplný zákaz sázek a sportovci si tak mohou vsadit na vlastní výkony. Představitelé výboru se neobávají, že to povede ke korupci a ovlivňování výsledků. "Olympijské hry jsou pro každého životní šancí. Jsou důležitější," věří mluvčí výboru Franklin Servan-Schreiber. Sportovci podle něho nevymění medaili za peníze.

Vedení MOV se před olympijskými hrami podařilo dosáhnout zákazu sázení pouze na území Nového Jižního Walesu, kde leží Sydney. V Austrálii však existuje přes 50 sázkových kanceláří, které přijímají sázky i telefonicky či prostřednictvím internetu.

Sázková kancelář Centrebet, jedna z největších v zemi, bude mít v průběhu olympijských her v pohotovosti přibližně osmdesát operátorů 24 hodin denně. "Upřímně řečeno nevěřím, že to bude stačit," připustil manažer firmy Gerard Daffy. "Už nyní volá každou minutu několik lidí z celého světa a všichni si chtějí vsadit na olympijské hry," potvrdil. Největší zájem je o fotbal, těsně následuje házená. Ani jediného sázkaře naopak zatím nezaujalo synchronizované plavání.

Největší částku, šest tisíc dolarů, vsadil finský obchodník na vítězství Maurice Greenea v běhu na 100 metrů při kursu 1,9:1. "O některých sportech toho mnoho nevíme, takže tápeme ve tmě," připustil Daffy. "Jsme v nevýhodě oproti lidem, kteří se v daném sportu pohybují a jsem proto opravdu překvapen, že MOV povolil sportovcům sázet," dodal.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz