Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Nemáme hráče pro důležité momenty, hodnotí Augusta pád českého hokeje

Josef Augusta | foto: MF DNES

1 2010
Sidney Crosby nebyl celou olympiádu vidět, jenže v nejdůležitějším momentu - v prodloužení finále - dal gól a vystřelil tak Kanadě zlato. Českému hokeji podobní hráči chybí. "Dřív jsme takové měli. Prostě ty, kteří mají sílu rozhodnout v klíčových chvílích. Teď už je nemáme," říká kouč Josef Augusta, který s reprezentací vybojoval tři tituly mistrů světa.

Vystoupení Česka na hokejovém turnaji ve Vancouveru musíme jednoznačně hodnotit jako neúspěch. Výsledek určitě neodpovídá tomu, co jsme si přáli.

Všechno se zkazilo tím zápasem s Finskem. Kdyby se vyhrálo, tak budou všechny předešlé zápasy i trápení s Lotyšskem posuzovány úplně jinak.

Čtvrtfinále bylo o jedné proměněné šanci. Obě mužstva měla ke gólu stejně blízko.

V současnosti ovšem nejsme schopní postavit lepší mužstvo. Možná se bude mluvit o tom, jestli měl jet jeden nebo dva jiní hráči, ale to je všechno.

Chybí nám hokejisté typu Gáboríka, prostě takováhle hvězda v ideálním věku. Můžeme se bavit o Červenkovi, ale ten má velice málo mezinárodních zkušeností.

A ti hráči z NHL, kteří měli táhnout tým, očekávání prostě nesplnili. S výjimkou Davida Krejčího. Nemůžeme přece pořád sázet na to, že to rozhodne Jarda Jágr. Jarda tam odehrál parádní turnaj, ale věk se nedá zastavit.

Máme určitý hráčský deficit. Opakuju, kdybychom měli hráče jako Gáboríka, tak věřím, že výsledek proti Finům by mohl být opačný. Jenže my ho nemáme. Ani v NHL, ani v KHL, natož v extralize. A to potom dělá ten rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

Zrovna jsme se o tom bavili se Standou Neveselým (bývalý úspěšný trenér Jihlavy a národního týmu). Za té naší zlaté éry tu byl Reichel, Dvořák, Ručinský, Dopita... To byli neskutečně silní útočníci právě pro tyhle zápasy o všechno. Takové hráče, kteří by byli schopní ve vyrovnaných a nejdůležitějších situacích rozhodnout, teď nemáme.

Hodně se mluvilo o tom, jestli by měl Vladimír Růžička skončit. Já si to nemyslím. Problémů na řešení má hokejový svaz hodně, ale to, že je tu špatná výchova hráčů, není věcí trenéra národního týmu.

Musí se dát jasný návrh na změnu uspořádání mládežnických soutěží, musí existovat jednotná metodika a jasný plán pro další čtyřleté olympijské období. Myslím si, že to je pro český hokej daleko důležitější než to, jestli má Růžička dělat státního trenéra, nebo ne.

Josef Augusta

Měl by Vladimír Růžička pokračovat jako trenér národního týmu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO, měl by ještě dostat šanci na MS 38756
NE, měl by být odvolán nebo odejít sám 24386
Autor:


Škoda Superb 1,8 TSI Style...
Škoda Superb 1,8 TSI Style...

r.v. 2016, naj. 47 365 km, benzín
639 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze