Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Němci šílí biatlonem. Umí naplnit i fotbalový stadion

RADOST JEŠTĚ PŘED CÍLEM. Německá biatlonistka Magdalena Neunerová už ví, že jí zlatou medaili ze stíhacího závodu na deset kilometrů nikdo nevezme. | foto: AP

18 2010
Whistler (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Když se včera modrooká blonďatá panenka Magdalena Neunerová procházela olympijskou vesnicí, zastavil ji jeden zvědavý Kanaďan a drze povídá: "Hej, nejsi ty ta holka, která lyžuje s puškou na zádech?"

"Jo, určitě jsi to ty, viděl jsem tě v televizi. Ale střílíš blbě, to musíš takhle." A jako kovboj vylovil z neviditelného opasku pistoli a začal pálit do všech stran.

Neunerová se smála a šla dál. Kanaďané prostě nikdy nepochopí, co to znamená biatlon. Zato pro Němce je ten sport vášní.

Kdyby z olympiády odjížděli bez zlata, byla by to národní tragédie a impulz k vášnivým debatám. Takhle je klid, po stříbru ve sprintu přidala Magdalena Neunerová zlato ve stíhačce na 10 kilometrů.

"Byl to pro nás úžasný zážitek. Celá země je na vás pyšná," vzkázala jí kancléřka Angela Merkelová.

VYŠLA I STOJKA. Magdalena Neunerová se celou sezonu při střelbě ve stoje trápila, na olympiádě ale chybuje málo.

Magdalena Neunerová se celou sezonu při střelbě ve stoje trápila, na olympiádě ale chybuje málo.

Německo pro biatlon žije, je to nesledovanější zimní sport. Ve spoustě rodin bývá víkendovým koloritem, že se ráno pustí televize a půl dne běží přenosy z biatlonových závodů.

"Sport, ve kterém jsou špička, berou Němci obecně strašně vážně, ale biatlonu jsou věrní i v horších časech. I když... Horší časy u nich moc nejsou," říká reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Taky jste se divili, když se před lety objevila zpráva, že se exhibice biatlonistů budou jezdit pod střechou fotbalového stadionu Schalke?

Omyl. Každý rok chodí přes 50 tisíc lidí a náramně se baví. Při Světových pohárech v Ruhpoldingu a Oberhofu bývá úžasná kulisa.

Fanoušci chodí i na tréninky, postaví se k trati, a jakmile uvidí německou kombinézu, křičí jako šílení. A pak hned spěchají do vyhřátých stanů na pivo. "Němci jsou precizní, dokážou tvrdě dřít a coby pozůstatek Bundeswehru milují střelbu. Proto se popularita biatlonu dá srovnat dokonce i s fotbalem," líčí Rybář.

ŠŤASTNÁ VÍTĚZKA. Německá biatlonistka Magdalena Neunerová slaví v cíli stíhacího závodu,

ŠŤASTNÁ VÍTĚZKA. Německá biatlonistka Magdalena Neunerová slaví v cíli stíhacího závodu,

Ti nejslavnější jsou celebritami: Frank Ullrich, Ricco Gross, Frank Luck, Uschi Dislová... Na poslední olympiádě v Turíně získal Michael Greis tři zlata a stal se národním hrdinou, Vancouver zatím patří Magdaleně Neunerové, 23letému sluníčku.

"Je to bláznivé. Vůbec nevím, co mám říkat," nechápala v cíli zlatého závodu. "Když jsem měla naposledy vystřelit, byla jsem brutálně nervózní. Běželo mi hlavou: Teď se tref a jsi olympijská vítězka!" I když poslední ránu minula, stejně si s přehledem pro zlato doběhla.

Střílí od devíti let, a když v šestnácti ukončila střední školu, přes odpor rodičů se vrhla na biatlon profesionálně. Už před třemi lety získala tři zlata na mistrovství světa, načež ji vyhlásili německou sportovkyní
roku.

Časopis Playboy jí tehdy nabízel miliony za nahé fotky, ona odmítla. Teď se nabídka jistě zopakuje, jen ta cifra bude ještě vyšší.

Protože ona je olympijská vítězka. A protože biatlon je přece pro Němce něco speciálního.

Kde je co populární

Hokej: Kanada (Kolébka sportu, dala světu NHL)
Alpské lyžování: Rakousko (Sjezdaři jako Klammer nebo Maier jsou polobohy, porážejí i fotbal)
Klasické lyžování: Norsko (Když se závodí na Holmenkollenu Norové přijedou o den dřív a bivakují)
Akrobatické lyžování: Kanada (Musíte být cool – a to Kanaďané jsou)
Snowboarding: USA (Kde jinde mohli vymyslet revoluční prkýnko než zde)
Biatlon: Německo (Zbraně, akce, drama, to je hit)
Krasobruslení: Japonsko (Zdejší fanoušci jsou fanatici, ač nejvíc peněz plyne z USA)
Rychlobruslení: Nizozemsko (Oranžová záplava v hledišti kdekoli)
Short track: Jižní Korea (Asiaté objevili sport, v němž kralují)
Curling: Kanada (Vyprodáno i při domácím mistrovství)
Boby: Švýcarsko (Dráha ve Svatém Mořici je legendou)
Saně: Německo (Jak suverénní, tak populární)Najdete na iDNES.czmobilní verze