Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští sportovci si pomáhali inhalací xenonu, tvrdí německá stanice WDR

Olympijský oheň nad Soči | foto: AP

25 2014
Německá televizní stanice WDR tvrdí, že za úspěchy ruských sportovců na olympijských hrách v Soči stojí nejen vydatná příprava, ale také inhalace xenonu.

WDR s informací přišla ve svém pondělním pořadu "sport inside." Není však zatím jasné, zda se dá vdechování tohoto vzácného plynu považovat za doping.

Xenon nicméně podněcuje tvorbu hormonu erythropoietinu (EPO) v těle a nepřímo tak napomáhá ke zlepšení výkonnosti. Dodávání EPO do lidského organismu je ve sportu zakázáno a je bráno za porušení antidopingových pravidel.

Podle WDR bylo užívání xenonu v ruském týmu velmi rozšířené už od olympijských her v Aténách 2004. Ministerstva sportu a obrany v dokumentech doporučovala jeho využití "s cílem zvýšit výkonnost sportovců". Také proto, že tento plyn nesledovala Světová antidopingová agentura (WADA).

S xenonem coby prostředkem pro zlepšení výkonnosti ve sportu nemají dosud antidopingoví pracovníci žádné zkušenosti. Podle dopingového analytika Maria Thevise z kontrolní laboratoře v Kolíně nad Rýnem ani nemohlo být užívání plynu stávajícími metodami odhaleno.

Evropští vědci testovali účinnost xenonu na zvířatech. "Během jednoho dne, 24 hodin, stoupla produkce EPO 1,6 krát, tedy na 160 procent. To je výrazné zvýšení," uvedl Thevis. Podle něj je pravděpodobné, že stejný účinek by mělo užívání xenonu i u lidí.

Prezident WADA Craig Reedie přislíbil, že jeho organizace informace prověří. "Naše komise, která dohlíží na seznam zakázaných látek, se bude případem rychle zabývat. Hned na příštím jednání po olympijských hrách se bude téma inhalace plynu řešit," řekl skotský funkcionář.

"Musíme najisto vědět, zda se jedná o doping a zda při případném vyšetřování nebude možné říct, že regule nehovoří jasně," doplnil bývalý šéf WADA Dick Pound, jenž má však jasno: "Tato metoda byla vyvinuta výhradně kvůli tomu, aby zvýšila výkonnost - pro mě to je doping," řekl.

Autoři: ,


Témata: Soči, Soči 2014, WADA, ZOH
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze