Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý tisk slavnou plavkyni nešetří

20 2000
S y d n e y - Plavkyně Franziska van Almsicková se stejně jako při olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 dostala na titulní stránky německého tisku, jen s tím rozdílem, že zatímco před osmi lety ji novináři oslavovali, dnes ji zatracují. Světová rekordmanka na trati 200 metrů volným způsobem se totiž ještě v Sydney neprobojovala do finále.

"Franzi van Speck," hlásá v narážce na nadváhu plavkyně titulní strana Berliner Zeitung. Pod titulkem je fotografie zachycující Van Almsickovou po nevydařeném startu v rozplavbě. "Nejdříve skočila do bazénu a potom zmizela divákům z dohledu - chystá se to zabalit?" ptá se komentátor nejprodávanějšího berlínského deníku.

Dvaadvacetiletá plavkyně posbírala na hrách v Barceloně a Atlantě sedm medailí, ale stále ještě čeká na zlato. V Sydney se stala terčem kritiky tisku také proto, že se o svém výkonu v rozplavbě odmítla s kýmkoliv bavit. Vysvětlení prý nechtěla podat ani trenérovi.

"Váží o několik kilogramů víc a na ramenou navíc nese váhu odpovědnosti spolu s několika miliony dolarů na bankovním účtu," bere si Van Almsickovou na paškál list Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Zkolabovala pod tíhou očekávání," dodává autor článku.

Plavkyně s charismatickým úsměvem a se smyslem pro ironii a černý humor se v Německu stala po olympiádě v Barceloně nesmírně populární. Své obliby dokázala obratně využít a dnes patří k nejbohatším sportovcům v zemi.

"Franzi - všechny peníze, cos vydělala, jsou málo na to, abys za ně koupila olympijské zlato," neodpustil si jedovatost bulvární Bild. "Tvých dvacet milionů marek je ti teď na nic. Můžeš plavat v penězích, ale na zlato nedosáhneš," uzavírá svůj vzkaz pro Van Almsickovou.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz