Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němov získal zlato v nejtěsnějším finále

25 2000
S y d n e y - Až na základě nového pravidla se sportovní gymnasta Alexej Němov z Ruska stal v nejdramatičtějším olympijském finále historie vítězem cvičení na hrazdě. Další dnešní finále na nářadích přinesla několik překvapení. Favorité nezvládli svou úlohu na bradlech, na kladině, v prostných ani přeskoku, který senzačně vyhrál Španěl Gervasio Deffer.

Čtyřiadvacetiletý Němov a Francouz Benjamin Varonian získali v poslední gymnastické disciplíně stejně bodů. Rusa na první místo posunulo složité počítání průměru srážek známek od rozhodčích. "Stříbro beru všemi deseti," schválil rozhodnutí Varonian, protože dosáhl životního úspěchu. Bronz si zajistil Lee Joo-Hyung z Korejské republiky.

"Tak náročný den dlouho nepamatuji," svěřil se Němov po úspěšném zakončení finálového programu, do kterého ale vstoupil špatně. Při prvním pokusu na přeskoku upadl a dostal jen 9,262 bodu. Druhý zvládl lépe, ale rozhodčí mu za něj udělili pouhých 9,650 bodu, což jej připravilo o medaili. "Měli jsme krátký čas na přípravu. Bez cvičných skoků jsme šli rovnou na to," stěžoval si Němov.

V přeskoku skončil obhájce zlata z Atlanty čtvrtý, ale chuť si vzápětí spravil bronzem na bradlech. Rozšířil tak svou sbírku olympijských medailí na dvanáct. Ze Sydney si odváží šest cenných kovů, stejně jako před čtyřmi lety z Atlanty. "Chtěl jsem alespoň jednu medaili, a to se mi splnilo," řekl Němov. Vítězem přeskoku se nečekaně stal Španěl Deffer, jenž dosud nevyhrál žádnou mezinárodní soutěž. "To je pouze začátek. Je to první krok, příště dokážeme více," sliboval za španělskou výpravu student z Barcelony.

Bradla vyhrál Číňan Li Sien-Pcheng před mistrem světa Korejcem Lee Joo-Hyung, který získal jen o třináct setin bodu méně. Zklamáním skončil závod pro dvojnásobného mistra světa Ivana Ivankova z Běloruska. Jeden z favoritů, který propásl kvůli zranění achilovky olympiádu v Atlantě, skončil až pátý.

V prostných vládly Rusky. Z vítězství se radovala Jelena Zamolodčikovová, vítězka nedělního přeskoku. Za svou sestavu obdržela 9,850 bodu a odsunula na druhé místo favorizovanou krajanku Světlanu Chorkinovou, která v neděli vyhrála bradla. "Chci pokračovat v tvrdém tréninku a věřím, že dosáhnu dalších úspěchů," prohlásila Zamolodčikovová.

Ruskou nadvládu ve finálových cvičení na nářadích narušila Číňanka Liou Sian, která porazila favorizované Jekatěrinu Lobazňjukovou a Jelenu Produnovovou. "Po Atlantě jsem chtěla skončit. Nakonec jsem se nechala přemluvit a teď jsem ráda, protože mám na krku zlatou medaili," řekla Liou Sian. Číňanka prohlásila, že v jedenadvaceti letech ještě není na konci své kariéry. "Nevěřím, že věk hraje roli. To je gymnastický předsudek. Podle mě stačí, když máte ke sportu vztah a dokážete něco obětovat," uzavřela gymnastka.

Soutěž gymnastek na kladině vyhrála Číňanka Liu

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz