Není to nejlepší, ale budu se rvát, slibuje Šebrle

Nespokojený Roman Šebrle - Roman Šebrle v kouli marně hledal spokojenost. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - K pojmenování dnešního počasí Roman Šebrle slušné slovo nenašel. Jeho hodnocení se dá publikovat až po 22. hodině večer, takže zůstaňme u konstatování, že to byl děs. "Dálku v dešti neumím, při kouli se mokro hodí. Bylo to přesně naopak," zlobil se šampion z minulé olympiády.

Pekingské medaile už visí hodně vysoko, ale pátý muž prvního dne ještě nic nevzdává. "Není to nejlepší, ale budu se dál rvát. Jsme přece na olympiádě," vzkazuje soupeřům.

V roce 2000 vybojoval v Sydney stříbro, před čtyřmi lety v Aténách zvítězil a letos by ho těšil i bronz. "Medaile se v desetiboji dávají tři," naznačuje, s čím půjde do druhé poloviny soutěže.

Na suverénního Bryana Claye z USA ztrácí Šebrle 209 bodů, od bronzové příčky jej dělí 116 bodů.

"Uvidíme, jaký bude druhý den, ale Clay zatím jede suverénně," říká český reprezentant a rozhlíží se spíše po soupeřích pro boj o zbývající medaile: "Kravčenko, Hardee, Suarez. To je trojka, se kterou asi budu bojovat."

. Co říká

o dnešních disciplínách

100 m: Byla z mé strany taková uvolněná. Asi jsem se ještě bál. Až pak mi došlo, že když budu závodit opatrně, tak nemusím závodit vůbec.

Dálka: Naběhl jsem do ní na plné kule, už jsem závodil.

Výška: Super. Jen na 214 jsem měl smůlu. Shodil jsem patami.

400 m: Chtěl jsem ji rozeběhnout rychle, abych si nevyčítal, že jsem to nezkusil. Věřím, že se mi to povedlo.
Koule: Na suchém kruhu mi to nešlo. Jeden pokus jako druhý, ať jsem se snažil, jak jsem chtěl.

Hodně se dnes Šebrle zlobil na počasí, které se v Pekingu měnilo k jeho nelibosti. "Před závodem mě děsila představa, že bude pršet na dálku a před koulí přestane. ´Budu v háji,´ říkal jsem si. A přesně to se stalo."

V dálce mu déšť vadí, ale kouli umí za mokra mnohem lépe. "Když kruh vyschne, dostane úplně jiné parametry. Stane se z něj struhadlo, ze kterého se neumím odsunout. Je to moje slabina," přiznává.

Kvůli dešti se začátek dopoledního programu o půl hodiny posouval. "Je to strašná soutěž, taková couravá," stěžuje si loňský mistr světa na velký počet desetibojařů. "Kdo vymyslel čtyřicet lidí do závodu. V dálce trval jeden pokus pětačtyřicet minut a mezi výškou a čtvrtkou zbylo jen dvacet minut."

Než desetibojaři odskákali výšku, stihly oštěpařky celý závod i s vyhlášením vítězů. Před svým závěrečným pokusem tak Šebrle poslouchal českou hymnu, kterou hráli Barboře Špotákové. "Byla to fantazie, vyhrát takhle posledním pokusem. Docela mi to pomohlo nabudit. ´Kurník, jsi na olympiádě, tak bojuj,´ říkal jsem si, když Bára vyhrála."

Roman Šebrle v deštivé olympijské stovceNejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...Najdete na iDNES.cz