Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepálec chtěl sjezd, ale má běžky

15 2002
Soldier Hollow - Loni v listopadu stál Jay Khadka poprvé na běžkách, v pátek startoval na zimních olympijských hrách jako první reprezentant Nepálu v kombinačním závodu. Na desetikilometrové trati klasickou technikou porazil mezi osmi desítkami běžců jen soupeře z Kamerunu a do druhé poloviny závodu se nekvalifikoval, neboť na nejrychlejšího Španěla Johanna Mühlegga ztratil přes osmnáct minut. Přesto budil v cíli velkou pozornost díky svému nevšednímu životnímu příběhu.

Khadka chtěl původně v Salt Lake City závodit mezi sjezdaři, ale v minulém roce si poranil koleno a rameno a musel na rychlou jízdu z bílých svahů zapomenout. Ke sjezdovému lyžování se dostal přes svého britského opatrovníka, kterému kdysi jeho otec v Himalajích zachránil život.

Milionář Richard Morley utrpěl během expedice v roce 1984 poranění plic a Khadkův otec, povoláním policista, šel tři dny pro pomoc. Finanční odměnu od šťastně zachráněného Angličana odmítl a požádal ho, aby se postaral o jeho syna. Morley mu splnil přání o sedm let později, kdy se vrátil do Nepálu a zjistil, že jeho zachránce už nežije. Khadku, který pomáhal živit rodinu prací v kamenolomu, vzal sebou na svůj zámek v Anglii.

Fanoušek zimních sportů vedl svého chráněnce k lyžování a při sledování olympiády v Albertville se mladý Nepálec rozhodl, že se na vrcholnou sportovní akci také dostane. Jenže dlouho bojoval o právo zůstat ve Velké Británii, protože mu hrozila deportace.

"Sedm let jsem nemohl opustit Británii. Můj případ skončil až u Nejvyššího soudu v roce 1997. Teprve když jsem vyhrál, mohl jsem začít lyžovat," líčil své trable lyžařský reprezentant himálajského království, který říká, že se narodil zhruba před pětadvaceti lety.

Pod dohledem nadšence Morleyho několik let Khadka trénoval, ale jeho úsilí na sjezdovkách loni ukončila ošklivá nehoda. Sněhu však zůstal věrný a techniku běhu si osvojoval také během soustředění s francouzskou reprezentací. "Sedmnáctého listopadu jsem poprvé nazul běžky. Hodně jsem pak zkusil, ale dokázal jsem se sem kvalifikovat," pochvaloval si, když před zraky svého opatrovníka dosáhl cíle.

V bílé stopě se zatím příliš jistě necítí. "Lidé často říkají: máte spoustu hor, proč nemáte také sportovce, když polovinu vaší země pokrývá sníh? Jenže my nemáme kde lyžovat," vykládal reprezentant jedné z nejchudších zemí na světě.

Přes tyto těžkosti se Khadka nevzdává. Při prvním olympijském startu porazil jen Isaaka Menyoliho z Kamerunu, ale už nyní vzhlíží k olympiádě v Turínu. "Po třech měsících, co běhám na lyžích, jsem odvedl maximum. Ale dejte mi další čtyři roky...," řekl s jistotou lyžař, který v Soldier Hollow chce běžet ještě sprint a padesátku.

Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz