Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Neporazitelný rakouský tým předvedl hned několik rekordních zápisů

Rakouští skokané na lyžích se radují z triumfu v soutěži družstev | foto: AP

23 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Týmový závod skokanů na lyžích nemá na velkém závodě od roku 2005 jiného vítěze než Rakušany. Na olympijských můstcích ve Whistleru obhájili prvenství z Turína a v součtu s mistrovstvími světa získali už páté zlato v řadě. A triumf Rakušanů přinesl ještě několik dalších rekordních zápisů.

"Třetí! Mám třetí zlato! To je neuvěřitelné," jásal Thomas Morgenstern, který vyhrál v roce 2006 na velkém můstku jak individuální závod, tak družstva.

Rakouská nadvláda

MS 2005, Oberstdorf:
1. Rakousko, 2. Německo, 3. Slovinsko, 7. ČR.
Loitzl, Widhoelzl, Morgenstern, Hoellwarth.


ZOH 2006, Turín:

1. Rakousko, 2. Finsko, 3. Norsko, 9. ČR.
Widhoelzl, Kofler, Koch, Morgenstern.


MS 2007, Sapporo:

1. Rakousko, 2. Norsko, 3. Japonsko, 9. ČR.
Loitzl, Schlierenzauer, Kofler, Morgenstern.


MS 2009, Liberec:

1. Rakousko, 2. Norsko, 3. Japonsko, 5. ČR.
Loitzl, Koch, Morgenstern, Schlierenzauer


ZOH 2010, Vancouver:

1. Rakousko, 2. Německo, 3. Norsko, 7. ČR.
Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer.

Ve třiadvaceti letech vstoupil hned do dvou síní slávy. Po Ammanovi, Nykänenovi a Weissflogovi je teprve čtvrtým skokanem historie, který získal tři zlaté olympijské medaile. A v celé rakouské historii byste vedle Morgensterna našli už jen jediného trojnásobného vítěze zimních her, a tím byl legendární sjezdař Toni Sailer, držitel tří zlatých medailí z roku 1956.

Rakušané ovšem v pondělí oslavovali především týmový úspěch. Obhájili titul olympijských vítězů z Turína a udrželi si neporazitelnost na velkých závodech, kterou si hýčkají už od mistrovství světa 2005.

"Už se od nás ani nic jiného než zlato nečekalo, ale o to bylo těžší zůstat v klidu a připravit se na závod," řekl trenér rakouských skokanů Alexander Pointner. "Letošní zlato je jedno z nejcennějších."

Rakušané vyrovnali rekord Finska, které vyhrálo pět velkých závodů v letech 1984 až 1989.

Nejlepší muž pondělních skoků Schlierenzauer dosáhl ve výsledném hodnocení o šest a půl bodu více než Švýcar Amman při svém vítězství v individuálním závodě. Při druhém skoku rakouské jedničce naměřili 146,5 metru, což je vůbec nejvíc, kam letos při olympijských závodech i měřených trénincích někdo doletěl.

A byl to také vůbec poslední skok celého programu skokanů pod pěti kruhy.

"Soutěž družstev jsem si moc užíval. V individuálním závodě se člověk snaží být co nejlepší, ale bojovat za tým je něco víc," přiznal Gregor Schlierenzauer, který ve dvaceti letech vstoupil do lyžařské historie jako teprve šestý skokan, jemuž se podařilo na jedné olympiádě získat tři medaile. Kromě týmového zlata má Schlierenzauer dva bronzy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze