Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Nepřátelství začíná. Rozhodčí dostali instrukce, jak bodovat Pljuščenka

Jevgenij Pljuščenko | foto: AP

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jejich výkony nelze změřit stopkami, vyčíslit centimetry nebo góly. Výsledky olympijských soutěží v krasobruslení může znovu poznamenat aféra podobná té z her v Salt Lake City. Hrozí Vernerovi s Březinou neobjektivní rozhodčí?

O novém skandálu se začalo mluvit poté, co americký krasobruslařský sudí Joe Inman zaslal svým kolegům sérii e-mailů, kde radil, jak by měli být bodově štědří nebo skoupí.

Jeho korespondence nastartovala vlnu obvinění, že Amerika bude při hrách ve Vancouveru zaujatá proti evropským závodníkům. Hlavní terče: Jevgenij Pljuščenko z Ruska a Francouz Brian Joubert. Oba uchazeči o medaile.

aféra her v Salt lake city

Jamie Saléová a její manžel David Pelletier získali na olympijských hrách 2002 dodatečně zlatou medaili v soutěži sportovních dvojic, kterou jim původně upřela francouzská rozhodčí.

Mezinárodní olympijský výbor však její hlas kvůli zaujatému rozhodování anuloval a Kanaďany prohlásil za vítěze spolu s ruským párem Běrežná, Sicharulidze.

Tento případ stál u zrodu nového bodovacího systému.

Inman, zasloužilý olympijský arbitr, přiznal, že zprávy svým kolegům skutečně zaslal. A někteří z nich budou pravděpodobně rozdávat body i ve Vancouveru.

Maily rozeslal poté, co si přečetl rozhovor s Pljuščenkem, kde obhájce zlata z Turína tvrdil:

"Pokud rozhodčí budou chtít někoho dostat nahoru, dokážou to zařídit. Třeba na nedávném mistrovství Evropy v Talinu dostal Joubert víc bodů než já, i když jsme oba předvedli úplně stejné kroky. Ve skutečnosti žádné kroky nepředvádíme, protože se soustředíme na skoky."

Oba ledoví tanečníci jsou dlouhodobě kritizováni právě za nedostatečné množství těchto spojovacích prvků. A jejich absence se ne vždy odrazí do jejich známek.

"My jako rozhodčí bychom se měli zamyslet, než známky udělíme," psal Inman v elektronické poště.

"To je prostě důkaz, že severoamerická lobby začíná," postěžoval si prezident francouzské krasobruslařské federace Didier Gailhaguet na ofenzívu proti evropským závodníkům.

Inman v Kanadě ve sboru rozhodčích působit nebude. Byl ovšem překvapen, jak se jeho slova překroutila. "Copak to zní jako snaha někoho srazit? divil se. "Mluvil jsem jen o posuzování, ne o závodnících."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze