Neprší? Rychle pro ručníky a vysušit kurt! Ale je to marná práce

Technická četa suší v Pekingu tenisový kurt | foto: Reuters

10 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nad Pekingem silně zahřmělo a spustil se prudký liják. A vytrvalý. Ani večer nepolevuje. Kurty jsou prázdné, umpire a další vybavení schované pod modrými plachtami. První den olympijského tenisu končí předčasně. Pod deštníkem mizela z kurtu nejedna tenistka.

Déšť nemilosrdně boural program olympijského turnaje po celý den. I zápas Nicole Vaidišové je jedním z těch, jež přepůlí noc kvůli dešti. Tomáš Berdych ten svůj stihl.
 
Kdykoli však pršet přestalo, nastoupila na betonové kurty zvláštní vysoušecí četa a rychle ho chystala znovu pro hru. "Tohle je výhoda betonu. Když se pořádně vysuší, je pořád stejný. Vůbec nezáleží, jestli pršelo chvíli, nebo tři hodiny. Zato na antuce nebo trávě může být silný déšť znát," poznamenává Tomáš Berdych.

Velký úklid začíná. Nejprve někteří pořadatelé velkými "smetáky" vyhánějí vodu z nalajnovaného hřiště ke krajům kurtu, jiní za nimi lezou po kolenou a pucují povrch velkými ručníky. Další, už vestoje, drží před sebou bílé plachty a kurt ovívají.

"Už jsem viděl na turnajích zajímavé techniky, i jak naženou dvacet lidí na kurt, každému dají dva ručníky, vytírají a zametají. Není to až tak neobvyklé," říká Berdych.

I před jeho duelem, který byl na kurtu číslo 3 v denním plánu jako první, čekala pořadatele spousta práce.

Berdych má štěstí, duel proti domácímu Jü Sin-jüanovi stíhá odehrát, aniž by ho déšť byť jen na chvíli přerušil. Zato Vaidišová, jež jde na stejný kurt hned po něm, se musí schovávat už po čtyřech gamech.

Následuje deštivá přestávka a po ní nový úklid. Na všechny kurty spěchají technické čety. Jenže tentokrát je jejich práce téměř marná. Chvíli se pokračuje, ale vzápětí se rozprší znovu. A déšť neustává.

Už je tma a prší dál.

I proto si Vaidišová na třetí - rozhodující - set proti francouzské soupeřce Cornetové musí počkat do dalšího dne. Stejně jako další tenisté, většina se jich na kurty nedostala vůbec.

Ač pořadatelé uklízeli kurty, jak mohli, počasí bylo proti. Z plánovaných pětačtyřiceti duelů se jich první den stihlo jen devět.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz