Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neumannová a spol. doběhly čtvrté

Trenér Frühauf něco špitá Kateřině Neumannové v cíli štafety. České běžkyně vybojovaly čtvrté místo. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

21 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Těsně pod medailovými pozicemi skončily české běžkyně na lyžích v olympijském závodu ve štafetě na 4x5 kilometrů. Čtveřice Helena Balatková, Kamila Rajdlová, Kateřina Neumannová a Kateřina Hanušová obsadila čtvrtou příčku, triumfovaly Němky, které porazily ve finiši Norky, a z bronzu se radovalo švýcarské kvarteto. K závodu nenastoupily favorizované Rusky, protože byla těsně před startem zjištěna v krvi Larisy Lazutinové zvýšená hladina hemoglobinu a ruský tým ji nedokázal na poslední chvíli nahradit. Nestartovaly také Ukrajinky, když stejné problémy potkaly Valentinu Ševčenkovovou. Zde v on-line rozhovoru odpovídala Kateřina Neumannová

Mezinárodní lyžařská federace preventivně obě štafety diskvalifikovala. "Podle našich pravidel se nemohly zúčastnit závodu," oznámila generální sekretářka FIS Sarah Lewisová.

České závodnice rozběhly závod nadějně. Na prvním klasickém úseku se představila Helena Balatková, která měla pořádný respekt.

"Rozjížděla jsem jednou, na svěťáku před čtyřmi lety, a dopadlo to hodně špatně," vysvětlovala maličká lyžařka, která však zářila spokojeností, protože předávala jako šestá a na nejlepší ztratila půl minuty. Druhá Kamila Rajdlová umístění udržela a příliš velké manko nenabrala. "Měla jsem těžké soupeřky, slušné," hodnotila svůj výkon.

Jako třetí se představila Kateřina Neumannová, která českou štafetu posunula na čtvrtou příčku, dosáhla nejlepšího času ze všech a na další sokyně v zádech získala dvacetivetřinový náskok. V cíli se nahlas omlouvala Heleně Balatkové.

"Helče jsem asi věřila nejmíň a měla jsem strach, aby na prvním úseku nevznikla velká díra. Ale zajela přesně, co jsme potřebovali, udržela kontakt s našimi soupeřkami a já pak měla za úkol jim odjet," poznamenala.

V závěrečné části Kateřina Hanušová statečně čelila tlaku pronásledovatelek. "Upalovala jsem, co to šlo. Měla jsem obavy hlavně z Italky Belmondové a doufala jsem, že se nebude rozhodovat až ve finiši," přiznala Hanušová.

Náskok uhájila a samozřejmě přemýšlela, jestli by nemohla zaútočit na třetí Švýcarky, které se opájely půlminutovou výhodou. "Napadlo mě, že by třeba Švýcarka upadla," usmívala se a přemítala, jako blízko bylo k medaili. "Kdybychom všechny jely o pár vteřinek rychleji... Jenomže to jsou kdyby."          

Neumannová, která závěrečnou třicítku vynechá a raději se soustředí na březnové vyvrcholení Světového poháru, upozornila, že dnes si zaslouží gratulaci především ostatní české běžkyně. "Byla jsem jen jednou ze čtyř. Povedlo se, co jsme nedokázali několik let," libovala si a mínila, že české kvarteto dosáhlo svého maxima. 

4 x 5 km: 1. Německo (Henkelová, Bauerová, Künzelová, Sachenbacherová) 49:30,6 min., 2. Norsko (Bjoergenová, Skariová, Pedersenová, Moenová) -1,3, 3. Švýcarsko (Huberová, Rochatová, Loretanová, Cortesiová) -33,0, 4. Česká republika (Balatková, Rajdlová, Neumannová, Hanušová) -1:04,6, 5. Bělorusko (Kaluginová, Nagejkinová, V. Zjatikovová, N. Zjatikovová) -1:07,3, 6. Itálie (Longaová, Paruzziová, Valbusaová, Belmondová) -1:08,0, 7. Finsko -1:14,9, 8. Kanada -1:19,0, 9. Slovinsko -1:49,0, 10. Japonsko -2:05,1.

Autor:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz