Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Neumannová by ráda slavila dvojnásobně

15 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ačkoli ve středu slavila česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová třiatřicáté narozeniny, místo oslav prožívala normální "pracovní" den. V běžeckém areálu v Pragelatu absolvovala vylaďovací trénink před závodem na 10 km klasicky. "Oslavu odkládám," smála se.

"Ale docela ráda bych jí po závodě spojila s ještě jednou," naznačila stříbrná žena ze skiatlonu své další medailové ambice.

Závod na 10 km klasicky on-line ZDE

Podle vlastních slov se cítí v pohodě. "Únava ze skiatlonu odezněla, stejně jako to maličké zklamání z těsně uniklého zlata. Do závodu dám všechno, ale počítám s tím, že to bude o poznání těžší než v neděli," myslí si.

"Vždycky chci vyhrát, otázka však je, nakolik je to reálné. Raději brzdím přehnaný optimismus ve svém okolí," tvrdí před klasickou desítkou. "Ve skiatlonu nestarovaly  některé klasičky. Budou plné sil. V okruhu favoritek je tak pět, šest soupeřek, hlavně  Kuitunenová bude nebezpečná." dodává.

Vedle smečky soupeřek může závod komplikovat i počasí. Meteorologové hlásí sněžení a postupně sílící vítr. "Připravení budeme na různé varianty, ale přála bych si, aby vydrželo současné počasí. Uvidíme ráno."

Oproti skiatlonu budou v klasickém závodě běžkyně vyrážet na trať v časových intervalech. "Mě individuální starty vyhovují víc. Klíčové bude bude nasadit správné tempo. Trať je náročná, rozhodovat se bude ve stoupání mezi sedmým a devátým kilometrem."
 
Dlužno dodat, že v probíhající sezoně nastoupila Neumannová ke dvěma klasickým závodům na této trati a pokaždé skončila pátá.

Trenér je opatrný optimista

Navzdory doznívající viróze vyzařoval z trenéra Stanislava Frühaufa před zítřejším závodem optimismus. "Kateřina vypadala na tréninku hodně dobře," pochvaloval si, ale ani on neopomněl zdůraznit, že medailové mety budou tentokrát výš, než při skiatlonu.

"Tahle trať je dost vyvážená se závěrečným dlouhým stoupáním, které zřejmě určí výsledky," myslí si. Podle kouče svádí první část trati k rychlému začátku, ale rozhodovat se bude právě v závěrečném stoupání. "Bude to na krev a o morálce. V tomto směru ale nemám o Kateřinu sebemenší obavy."

Vedle závodnic z popředí výsledkové listiny skiatlonu považuje za nebezpečné soupeřky kupříkladu Finku Kuitunenovou, Rusku Baranovou, Finku Saarinenovou či norskou veteránku Pedersenovou. "A i když tu zatím nemá velkou formu, ukázat se bude chtít i Marit Björgenová,“ zdůraznil Frühauf.
 
Spolu s Neumannovou nastoupí na klasickou desítku v českých barvách ještě Kamila Rajdlová a Eva Nývltová. Další běžkyně už intenzivně trénují na sobotní štafetu.

Na start se postaví celkem 72 závodnic. Startovní čísla českých reprezentantek: 30. Nývltová (startuje v 10:15:00), 43. Rajdlová (start 10:21:30), 70. Neumannová (10:35:00).

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová v cíli olympijského skiatlonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze