Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Neumannová chce klidné loučení. Zlaté?

23 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Naposledy si přetáhne přes kombinézu startovní číslo ozdobené pěti vzájemně propojenými kruhy a pustí se do boje o medaile. Běžkyni na lyžích Kateřinu Neumannovou zítra čeká poslední olympijský závod v kariéře, maraton na třicet kilometrů volnou technikou. Naposledy zaútočí na zlato, jediný kov, který jí z olympijských závodů ještě chybí.

Jak vám je před posledním závodem?
Vůbec nepřemýšlím o tom, že by to měl být poslední olympijský závod v životě, i když to tak opravdu je. Snažím se zůstat úplně v pohodě, ničím se nestresuju a podobně bych chtěla zvládnout celý závod. V něm však samozřejmě nechám všechny síly.

Máte jich ještě dost?
Cítím se vcelku dobře. Hodně jsem odpočívala, tréninky byly klidné, spíše jen relaxační. Natrénovat se toho už moc nedalo.

Koho řadíte mezi největší favoritky závodu?
Šmigunová jezdí na olympiádě v životní formě, v bruslení je navíc ještě lepší než v klasice, takže ta určitě bude velkou favoritkou. Nesmíme zapomenout na Julii Čepalovovou, která tady ještě nemá individuální medaili a bude to chtí změnit. Další Ruska Medvěděvová vypadá také velice dobře, vybojovala ve finiši zlato ze štafety, byla třetí ve skiatlonu... Nadmořská výška sedí padesátikilogramové norsé bruslařce Steiraové, které bude určitě také chtít uspět. Dál doufám, že epředu budu i já a předpokládám, že vývoj závodu přinese ještě další dvě tři jména. Může to být třeba Paruzziová, která se také chystá na svůj poslední statr v životě. Nebo Björgenová. Není sice v oslnivé formě, ale může překvapit.

Neumannová na ZOH
Kateřina Neumannová

skiatlon 7,5+7,5 km: 2. místo

10 km klasicky: 5. místo

štafeta 4X5 KM: 6. místo

30 km volně: v pátek od 11.30

SOUHRN VŠECH ČLÁNKŮ

Už přemýšlíte o vhodné taktice?
Musím si počkat, jak se bude závod vyvíjet. První dvě kola se budu určitě snažit jet rozumně, šetřit sílu a nechat tempo dělat někoho jiného. V posledním okruhu se zařídím podle sil. Když to nebude dobré, tak mi nezbyde, než se snažit udržet soupeřek, když to půjde, tak zkusím v kopcích něco udělat.

Kopce by měly znovu hrát klíčovou roli...
Určitě. V průběhu závodu uvidíme, jak se pojede rychle, jestli bude chtít někdo dělat tempo. Pokud ano, tak se v kopcích už brzy začne startovní pole trhat. Lidí vpředu bude postupně ubývat, v posledním kole se mezi těmi zbylými v kopci rozhodne.

Očekáváte taktizování jako při mužském skiatlonu, nebo divokou řežbu?
Ženské taktizují míň než chlapi, určitě se nestane, že bychom skoro stály a koukaly se po sobě, kdo se vydá dopředu. Myslím, že například Čepalovová nebo Šmigunová nemají problém jet na čele a udávat tempo. Kdyby někdo z nich vzal zodpovědnost na sebe a udělal tempo, já se zlobit nebudu.

Česká lyžařka Kateřina Neumannová při závodě ve skiatlonu na 15 km, kde získala stříbrnou medaili.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze