Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neumannová chvátá za olympijským snem

18 2002
Praha - S pokojem v duši a úsměvem na rtech se Kateřina Neumannová vydala dobývat svůj olympijský sen. Vzdušné koráby ji v pátek odnesou přes Amsterdam a New York do Salt Lake City, kde za tři týdny vypuknou zimní olympijské hry. Vedoucí žena Světového poháru v běhu na lyžích, která je jednou z mála českých medailových nadějí, za sebou ráda nechává shon i tlak okolí. Ukryje se daleko od rušivých vlivů blízko střediska Soldier Hollow, kde bude na tamních olympijských tratích pilovat formu na předlouho očekávané klání. "Je to na konci světa, ale aspoň tam budu mít klid," oddychla si Kateřina Neumannová.

Prožila hektický týden, po sobotním 'stříbrném' závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě absolovala v úterý v Jablonci mistrovství republiky, kde s přehledem vyhrála klasickou pětku. Ve středu ji čekalo nepříjemné balení,  ve Spojených státech zůstane měsíc a půl. Pak za ní z Písku přijeli rodiče, ani neměla čas za nimi zajet. "Zašli jsme na příjemnou večeři a ve čtvrtek jsem si ještě zařizovala nějaké drobnosti. Měla jsem toho hodně, ale jsem v pohodě," podotkla držitelka olympijského stříbra a bronzu ze ZOH v Naganu.

O lyže se jí postaral trenér Stanislav Frühauf. "Ani nevím, kolik párů s sebou vlastně vezu. V Naganu jich bylo šestnáct a teď to bude podobné." Další jí přímo do dějiště her přivezou její norští dodavatelé. "V Salt Lake City může počasí dělat kotrmelce, lyže a mazání třeba rozhodnou," zavěštila Neumannová, která loni při předolympijském testu vyhrála v Soldier Hollow v rámci Světového poháru kombinaci klasické a volné pětky.

Právě od tohoto závodu si slibuje hodně. Poběží se 15. února, přesně v den jejích devětadvacátých narozenin. Devátého února je na programu 15 km volně, patnáctého 10 km klasicky. "Na olympiádě si určím priority, možná vypustím desítku a radši si odpočinu, protože se nechci uštvat," upozornila Kateřina Neumannová. Sprint, její parádní disciplína, v níž v aktuálním ročníku SP triumfovala ve dvou závodech a jednou skončila druhá, přijde na řadu 19. února.

Roli horké favoritky však odmítá. "Sprint je nevyzpytatelný a hrana mezi úspěchem a neúspěchem je při něm nejužší, proto optimismus tlumím," vysvětlovala. Olympijská trať v Soldier Hollow je však podle ní poměrně náročná a spravedlivá, takže v popředí by měli figurovat ti nejlepší závodníci. "Jediným problémem může být vysoká nadmořská výška, ale na aklimatizaci mám dostatek času. A samozřejmě bude potřeba i kousek štěstí," poznamenala dvojnásobná medailistka ze světových šampionátů.

Jede na svoji pátou olympiádu. V roce 1992 startovala v Albertville ještě jako juniorka, o dva roky později v Lillehammeru pronikla do elitní desítky a v roce 1998 stála v Naganu dvakrát na stupních vítězů s medailí na krku. Vyzkoušela si i atmosféru letních olympijských her, když před šesti lety v Atlantě obsadila v závodu na horských kolech osmnáctou příčku. S prostředím Salt Lake City se seznamovala třikrát při tréninkových pobytech, samotné město však vlastně ani detailněji nepoznala. "Byla jsem si tam jenom koupit golfové hole," usmála se.

Do posledních okamžiků se strachovala, aby ji nepotkala nějaká zdravotní patálie. V posledních měsících byla stále pod kontrolou lékařů. Zmar a bezmoc, když naděje smete nemoc, zná totiž Neumannová dobře. "Snad jsem všechno ve zdraví přežila a jenom doufám, že něco nechytnu po cestě," obává se. Nebude bydlet s výpravou v olympijské vesnici, ve Wasatch Parku nedaleko tratí si pronajala vlastní chatu, aby se vyhnula lidským davům a ohniskům možné nákazy.

"Budu v ní přebývat pouze s kým chci a pozvu si tam jen koho budu chtít," řekla rodačka z Písku. Zřejmě popustí uzdu i svým kulinářským dovednostem, jelikož debužírování v restauraci se nedá praktikovat každý den a vždycky se přejí. "Jasně, občas i něco uvařím, třeba brokolici umím připravit docela dobře," ušklíbla se.

Zbývá jen přežít únavnou pouť do zámoří. "Létání mi nevadí, i když na zemi se cítím líp," podotkla Kateřina Neumannová. Připomněla, že na tak dlouhou výpravu se vydá poprvé od teroristických útoků na Spojené státy a navíc zamíří do New Yorku, jenž se stal jedním z terčů hrůzných ataků. "Nad takovými věcmi ale nemá cenu přemýšlet. Dám si sklenku červeného vína, možná dvě a nějak cestu přečkám."

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz