Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Neumannová věčně druhá. Co jí chybí?

14 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Znamenitá lyžařka, báječná matka, miláček národa i prezidenta země. Ale věčně druhá. Aspoň na olympiádě. Už čtyřikrát. Proč? Co jí chybí k poslednímu zlatému záběru? Sama Kateřina Neumannová říká: "Sport je někdy strašně nespravedlivý. A já můžu bez zlata žít."

Umí to, a celkem plnohodnotně, mnoho významných sportovních legend. Ale s ním by se její sportovní pouť naplnila.

HRY MÝMA OČIMA

V jednotlivých závodech rozhodovala konkrétní souhra okolností, která jí nikdy nebyla nakloněna. Navíc i soupeřky se připravují na vrchol a dělají pro úspěch všechno.

Šmigunová byla v neděli zkrátka o kousek lepší. Pokud se jí neprokáže nedovolená podpora, s níž v minulosti měla potíže, je to zkrátka fakt. A hotovo.

Přestože Neumannová nyní jen těžko najde detail, který mohla zvládnout lépe. Je to škoda zrovna ve chvíli, kdy jí nehraje do noty skladba tratí, střídajících se na velkých akcích.

"V Naganu jsem stříbro vyhrála, tady prohrála," řekla teď v Pragelatu.

A v Salt Lake City? Dopingové aféry ruských lyžařek výsledky znehodnotily. Neumannová podlehla ve finiši boje o bronz v kombinaci o špičku boty Scottové. Možná by vyždímala ještě kapku sil, kdyby se bila o zlato. Kdo ví? Obecnější a dlouhodobější důvody však najdeme také.

Zpočátku kariéry vyšla Neumannová z postkomunistické země, musela se probít na pozici sebevědomé, rovnocenné soupeřky "západních" hvězd.

Vždycky byla ojedinělým solitérem, nikdy kolem sebe neměla družstvo nebo aspoň partnerku, která by ji hnala dopředu i v tréninku. Jako třeba Norky. Až postupem času si vybudovala okolo sebe vlastní silný realizační tým, srovnatelný se zázemím lyžařských velmocí. I sem musela investovat mnoho energie.

S trenérem Frühaufem vždy rázně odmítali "chemickou" podporu, díky níž se vytáhly na vrchol Rusky. Až na absolutní vrchol vystoupalo jen málo matek – i když Neumannová coby matka sbírá úspěchy rychleji než dřív. I jediný titul mistryně světa už slavila loni s dcerou Lucií.

Neumannová má už dnes ojedinělou bilanci. Šest olympiád, pět medailí. Ze "zimních" sportovců nemá nikdo lepší.

Z "letních" před ní stojí Čáslavská, Zátopek a Železný, nejváženější osobnosti českého sportu. Pokud tady v Turíně ještě Neumannová zlato získá, zařadí se po jejich bok. Pokud ne... I tak se jim může směle podívat do očí.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová v cíli olympijského skiatlonu.Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze