Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Neumannová vytáhla štafetu na šesté místo

18 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Česká štafeta běžkyň na lyžích ve složení Helena Erbenová, Kamila Rajdlová, Iva Janečková a Kateřina Neumannová obsadila na ZOH v Turíně ve štafetě 4x5 km díky skvělému finiši Neumannové 6. místo. Zlato získaly překvapivě Rusky před Němkami a domácími Italkami.

Jako první z Češek se vydala na klasický úsek trati Helena Balatková - Erbenová v první polovině pětikilometrového okruhu se držela v kontaktu s čelem závodu, postupně však ztrácela. "Jsem trošku zklamaná, doufala jsem, že to přivezu v závěsu až na předávku," svěřovala se v cíli. "Do dlouhého kopce ve druhé polovině závodu jsem vytuhla. Konečný výsledek je ale díky Katce super," dodala.

Kamila Rajdlová vybíhala do druhého klasického úseku jako desátá se ztrátou 20,8 vteřiny na v té době vedoucí Japonku Fukudaovou. "Jelo se mi rozhodně lépe než na desítce. Jen mě mrzí, že poté co jsem v kopci před předávkou dojížděla některé soupeřky, ony mi zase při sjezdu poodjely."

Ivana Janečková vyrazila na první úsek volnou technikou se ztrátou 58,5 vteřiny jako jedenáctá a nevedla si vůbec špatně. Ve spolupráci s Japonkou Jokojamovou se postupně propracovala na 9. místo. Finišmance Kateřině Neumannové předávala jako devátá se ztrátou 1:16,4 na vedoucí Němku Sachenbacherovou.

"Kdybych jela sólo, byla by ta ztráta větší. Japonka dobře spolupracovala," pochvalovala si česká běžkyně. "Myslím, že to z mé strany nebyl špatný výkon, i když jsem hokám v cíli říkala, že jsem se na patnáctce nadřela míň než na dnešním pětce. Možná to souvisí s tím, že jsem trošku nachlazená a necítím se úplně v pohodě."

Kateřina Neumannová předvedla na posledním úseku skvělý výkon, druhým nejrychleším časem ve volné technice vytáhla českou štafetu z devátého na šesté místo. "Do závodu jsem šla úplně uvolněná v pohodě. A tuhle pohodu bych si ráda udržela i do závěrečného závodu na 30 kilometrů," svěřovala se stříbrná medailistka ze skiatlonu.

"Myslím si, že šesté místo je pro naše družstvo velice slušné, holky bojovaly ani čas není špatný," dodala česká běžecká jednička.

Dramatický boj o olympijský titul pro sebe rozhodly Rusky. Finišmanka Jevgenija Medveděvevová-Abruzovová se dokázala odpoutat od pronásledovatelek a do cíle dojela s desetisekundovým náskokem před Němkou Künzelová. K radosti domácích fanoušků porazila ve finiši o bronz Italka Valbusaová švédskou běžkyni Stromstedtovou.

Další velké zklamání prožili Norové, kteří se museli spokojit s pátým místem svého kvarteta, byť finišmanka Marit Bjorgenová vybíhala na poslední úsek z druhého místa.

Ženy - štafeta 4x5 km:  1. Rusko (Baranovová, Kurkinová, Čepalovová, Medveděvová) 54:47,7, 2. Německo (Böhlerová, Bauerová, Sachenbacherová-Stehleová, Künzelová) -10,0, 3. Itálie (Follisová, Paruzziová, Confortolaová, Valbusaová) -11,0, 4. Švédsko -12,6, 5. Norsko -34,1, 6. ČR (Erbenová, Rajdlová, Janečková, Neumannová) -58,6, 7.Finsko -1:08,1, 8. Ukrajina -1:48,6, 9. Francie -1:53,7, 10.Kanada -2:02,1.

Vítězná ruská olympijská štafeta na 4x5 kilometrů.

Rusky Medveděvová (vpravo) a Čepalovová oslavují triumf v olympijské štafetě na 4x5 kilometrů.Najdete na iDNES.czmobilní verze