Neúspěch na bikrosové dráze Horáková oplakala

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Musela se na chvíli zavřít v depu a poplakat si. Bikrosařka Jana Horáková šla do závodů se zdravou sebedůvěrou. Chci medaili, říkala. Ale skončila už v semifinále, když se v rozhodujícím okamžiku připletla do kolize soupeřek a upadla.

Samotu zklamané závodnice na chvíli přerušil fyzioterapeut Robert Válka. Od dveří pak posílal čekajícím novinářům prosbu: nejdřív ukázal tři prsty, pak si ukazováčkem projel pod očima.

Tři minuty počkejte, teď pláče.

"Byla jsem hodně zklamaná, ale už to odeznívá. Je to sport, a tak se to musí brát," říkala o chvilku později. Na tvářích se jí ještě leskly slzy, ale už se zas smála. "Po světových pohárech nebrečím, ale tady to bylo umocněné olympiádou. Moc jsem chtěla uspět, je to jen jednou za čtyři roky."

Bikros, to jsou divoké jízdy, ve kterých se hraje vabank. Čtyři nejlepší postupují, zbývající čtyři končí. A za chvíli další jízda a další riskantní souboje v úzkých zatáčkách i na hliněných skocích. Závodníci musí mít ostré lokty, pevné nervy a náturu hazardních hráčů.

. Olympijské premiéry

Bikros na českou tradici nenavázal

Olympijské premiéry nových disciplín v posledních dvaceti letech českým a československým sportovcům často vycházely výborně. V Soulu 1988 se do programu vracel tenis a Mečíř to oslavil zlatem, pár Suková - Novotná stříbrem.

Z obnovené premiéry vodního slalomu v Barceloně 1992 vezl Pollert zlato a deblkanoisté Šimek s Rohanem stříbro. O čtyři roky později v Atlantě sice plážoví volejbalisté nezazářili, ale medaili přineslo aspoň čerstvé zařazení ženského trojskoku, Kašpárková byla bronzová.

V Sydney 2000 dal bronzový punc triatlonové premiéře Řehula. Před čtyřmi lety v Aténách čeští sportovci žádný debut nezažili, letos měli bikrosaři velké ambice, ale neuspěli.

Olympiáda byla v tomto směru milostivá. Semifinále (a u mužů i čtvrtfinále) se jelo na tři jízdy, které se sčítaly. Byla to jindy nevídaná šance odčinit chybu.

Jana Horáková po této nabídce už už sahala. První jízdu pokazila, dojela pátá, ale pak se čtvrtým místem vrátila na postupovou příčku a měla reálnou naději si ji udržet. "Věděla jsem, že si musím hlídat dvě soupeřky. Kdybych nespadla, tak by to bylo v klidu," říká.

Ten pád... Horáková sama nic nezkazila, ale nestačila uhnout před kolizí závodnic před sebou. Navíc si vyrazila dech, a tak nemohla hned nasednout a stíhat soupeřky.

Byla to velká smůla. Ale omluva to není. Sama Horáková po kvalifikaci říkala, jak nejlépe předejít kolizím: "Být první a všem ujet."

Na pomalý start doplatil už ve středu Michal Prokop, dnes měla stejné trápení Jana Horáková. "Starty nemám moc dobré, vím to. Snažím se je pilovat, ale nějak mi to nejde. Co jezdím bikros, tak se s tím trápím," přiznává.

Osmimetrová startovní rampa dává rozjezdu ještě větší význam. Závodí se ve velké rychlosti a už se skoro nedá předjíždět. Technika a rychlost na takové trati už nehrají velkou roli.

Zklamání bude 24letá bikrosařka zahánět s rodinou. Maminka a bratr jí fandili přímo u trati. "Kdykoliv za mnou naši přijedou, tak spadnu," postěžovala si. Výlet do Číny přesto nechtěla rodině odepřít. "Ale Londýn jim už asi zakážu," směje se.

Jana Horáková (druhá zprava)

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz