Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuvěřitelné: zápasník Karelin prohrál

27 2000
Pořádný šok zažil zápasnický svět. Legenda řeckořímského stylu, urostlý ruský "medvěd" Alexandr Karelin poprvé po třinácti letech profesionální kariéry prohrál. Ve finále olympijského závodou si s třiatřicetiletým Rusem, devítinásobným světovým šampionem, poradil Američan Rulon Gardrner. "Že bych ho mohl porazit? To snad nebyl ani sen," rozplýval se vítěz. "Je to jedna z největších událostí v historii zápasu," přidal se kouč do té doby naprosto neznámého zápasníka.

Celebrity v hledišti se přišly podívat na další jasný skalp, Karelin v posledních deseti letech totiž pouze jedinému protivníkovi umožnil získat bod. Až Američanovi se to podařilo znovu a právě to rozhodlo. Soupeř ho získal poté, co Rus na začátku druhé části přerušil držení spojení rukou. Do konce normální doby se ruskému silákovi nepodařilo nepříznivý stav zvrátit, a protože žádný ze zápasníků neměl na svém kontě minimálně tři body, na řadu přišlo tříminutové prodloužení. V něm se "neporazitelný" nedostal k typickému kladivu, byl příliš vyčerpaný.

Takže ani nastavený čas nic nezměnil. Dvanáctinásobný evropský šampión pět vteřin před koncem nastaveného času rezignoval. Rozloučil se s neporazitelností. "Je ohromně silný, musel jsem být celých devět minut ve střehu. Dnes mu ale chyběla jiskra," popisoval hrdina večera. Karelina, který porážku těžce nesl, s osudem nijak nesmířila ani stříbrná medaile. Po finálovém utkání se odmítl bavit s novináři.

Rozhodující moment utkání, Rus Karelin(v červeném) rozpojil ruce a za to dostal trestný bod, kterým Američan Gardner zvítězil. Byl to druhý bod, který na Karelinovi soupeři během deseti let získali.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz