Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevidomá mílařka doběhla osmá

1 2000
S y d n e y - Před startem sobotního závodu běžkyň na 1500 metrů vkládali američtí fanoušci velké naděje do Suzy Favorové-Hamiltonové a věřili, že po 28 letech získá pro USA v této disciplíně první olympijskou medaili. Vedoucí mílařka letošních světových tabulek však v cílové rovince vyčerpáním upadla a závod dokončila s velkou ztrátou poslední. Americkou reputaci zachraňovala osmá Marla Runyanová, která se na první pohled od soupeřek neliší, ovšem boj na dráze ji ztěžuje fakt, že téměř nevidí.
Navíc si vysloužila uznání za statečný výkon, neboť velkou část závodu odtáhla v čele. "Nikdo nechtěl jít dopředu, tak jsem se toho ujala. Vím, že je to sebevražda, protože pak chybí síly pro finiš, ale chtěla jsem běžet slušné tempo," vysvětlila Runyanová, proč šla v druhém kole na první místo. Věděla, že tím přišla o šanci na přední umístění. "Ale nechtěla jsem běžet pomalu, vždyť šlo o olympijské finále," dodala první nevidomá účastnice her.

Když začaly běžkyně nasazovat k finiši, poznala Runyanová pouze Rumunku Gabrielu Szabóvou ve chvíli, kdy ji předběhla. Své soupeřky dokáže rozeznat podle účesu a barvy dresu. To už věděla, že mezi nejlepšími v cíli nebude. "Ale osmé místo při prvním startu na olympiádě není špatné. Na příští poběžím znovu," uvedla přesvědčivě jednatřicetiletá atletka, jež si polepšila o dvě příčky oproti umístění na loňském mistrovství světa.
Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz