Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevidomá mílařka poběží v Sydney

17 2000
S a c r a m e n t o - Hrdinkou olympijské kvalifikace amerických atletů se stala jedenatřicetiletá běžkyně Marla Runyanová, která se nominovala do Sydney v běhu na 1500 metrů. Na tom by nebylo nic tak překvapivého, kdyby Runyanová nebyla nevidomá. Od devíti let trpí zrakovou chorobou, která postihuje sítnici obou očí a způsobuje prakticky absolutní nevidomost. "Nemohu tomu ani uvěřit, splnil se mi velký sen," prohlásila po kvalifikačním běhu, který rozhodl o tom, že stane prvním nevidomým sportovcem v historii letních i zimních olympijských her.

Americká mílařka není na světových kolbištích žádným nováčkem. Už před rokem se objevila na světovém šampionátu v Seville a obsadila tam desáté místo. "Když jsem proběhla cílem, věděla jsem, že jsem třetí," prohlásila Runyanová, která o svém postižení nepřemýšlí jako o handicapu. "Nikdy jsem tomu nepřikládala stejný význam jako média. Neběhám pro to, abych byla první nevidomou běžkyní na olympiádě. Prostě jsem jen chtěla, abych na olympiádě mohla bežet. Myslím, že i soupeřky to tak berou."

Americká kvalifikace naopak skončila nezdarem pro slavnou dálkařku Jackie Joynerovou-Kersseovou, která se na dráhu vrátila po dvouleté pauze. Osmatřicetiletá legenda po výkonu 667 centimetrů obsadila jen šesté místo, což k letence do Sydney nestačilo.

Americká mílařka Marla Runyanová (vlevo) při olympijské kvalifikaci

Autor:


Témata: Sevilla, Sydney, ZOH

Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz