Nevidomá mílařka poběží v Sydney

17 2000
S a c r a m e n t o - Hrdinkou olympijské kvalifikace amerických atletů se stala jedenatřicetiletá běžkyně Marla Runyanová, která se nominovala do Sydney v běhu na 1500 metrů. Na tom by nebylo nic tak překvapivého, kdyby Runyanová nebyla nevidomá. Od devíti let trpí zrakovou chorobou, která postihuje sítnici obou očí a způsobuje prakticky absolutní nevidomost. "Nemohu tomu ani uvěřit, splnil se mi velký sen," prohlásila po kvalifikačním běhu, který rozhodl o tom, že stane prvním nevidomým sportovcem v historii letních i zimních olympijských her.

Americká mílařka není na světových kolbištích žádným nováčkem. Už před rokem se objevila na světovém šampionátu v Seville a obsadila tam desáté místo. "Když jsem proběhla cílem, věděla jsem, že jsem třetí," prohlásila Runyanová, která o svém postižení nepřemýšlí jako o handicapu. "Nikdy jsem tomu nepřikládala stejný význam jako média. Neběhám pro to, abych byla první nevidomou běžkyní na olympiádě. Prostě jsem jen chtěla, abych na olympiádě mohla bežet. Myslím, že i soupeřky to tak berou."

Americká kvalifikace naopak skončila nezdarem pro slavnou dálkařku Jackie Joynerovou-Kersseovou, která se na dráhu vrátila po dvouleté pauze. Osmatřicetiletá legenda po výkonu 667 centimetrů obsadila jen šesté místo, což k letence do Sydney nestačilo.

Americká mílařka Marla Runyanová (vlevo) při olympijské kvalifikaci

Autor:
Témata: Sevilla, Sydney, ZOH

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz