Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

New York řeší spor kvůli stadionu

21 2005
New York - Po Madridu a Londýně navštívili inspektoři Mezinárodního olympijského výboru (MOV) další kandidátské město na pořádání letních olympijských her v roce 2012. V New Yorku se teď především řeší spor pro výstavbu olympijského stadionu. Na tomto místě zatím stojí depo metra.

Právě uvažovaná stavba stadionu na břehu řeky Hudson v newyorské čtvrti West Side se stala jablkem sváru mezi přípravným výborem a majiteli haly Madison Square Garden.

Společnost Cablevision, které aréna patří, se obává, že jen několik bloků vzdálený nový stadion jí odláká výnosné sportovní, kulturní a politické akce.

Když tým amerického fotbalu New York Jets nabídl městskému dopravnímu podniku za práva na vybudování stadionu 100 milionů dolarů, Cablevision rázem kontrovala sumou šestkrát vyšší, stadion by však nestavěla.

Newyorský starosta Michael Bloomberg s postupem Cablevision rozhodně nesouhlasí a její majitele nařkl ze sabotáže vlasteneckých snah Newyorčanů přivést do města olympijské hry.

Skutečným konkurentem Madison Square Garden bude podle něho basketbalová aréna v dopravně lépe přístupném Brooklynu, která má být otevřená v roce 2007.

Většina newyorských olympijských sportovišť má ležet ve vzdálenosti do deseti kilometrů vzdušnou čarou od zvažované olympijské vesnice. Pořadatelé slibují, že i ve městě s tak mimořádně silným dopravním provozem, jako je New York, se sportovci i diváci dostanou kamkoli nejdéle do hodiny.

Olympijská vesnice by měla vyrůst na východním břehu East River proti budově OSN s výhledem na Empire State Building a další mrakodrapy. Po skončení her se má přeměnit v luxusní residenční komplex s jedněmi z nejdražších bytů ve městě.

Přípravný výbor do svých úvah zahrnul i Madison Square Garden, kde se mají odehrát olympijské turnaje v basketbalu.

Tenis najde útočiště v dějišti turnajů US Open ve Flushing Meadows, jachtařské sporty v nově vybudovaném středisku na poloostrově Rockaway v Atlantském oceánu a triatlon v Central Parku.

Jen fotbalové zápasy se budou hrát mimo New York, na stadionu v sousedním státě New Jersey. Finále však má hostit olympijský stadion.

Členové hodnotící komise mají v New Yorku nabitý program, během něhož jim bude dělat průvodce komisionář americké basketbalové ligy NBA David Stern.

"Se svým jedinečným charakterem, pozoruhodnou kulturní různorodostí a bohatou sportovní historií poskytne New York skvělý domov olympijským hrám 2012," prohlásil Stern před příjezdem delegace MOV.

Komise už navštívila Madrid a Londýn, zatímco do Moskvy a Paříže se teprve chystá. Z kandidátských měst ale New York zřejmě nemá nejlepší vyhlídky. Svědčí o tom alespoň kurzy britských bookmakerů. Sázková kancelář Ladbrokes vidí jako favorita Paříž.

Za ní staví Londýn s kurzem 2:1, následuje Madrid s poměrem 14:1, New York s 16:1 a za nejméně pravděpodobné dějiště označuje kurzem 40:1 Moskvu. MOV zvolí pořadatele 6. července na zasedání v Singapuru.

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz