Chytrý tah: IIHF chce po NHL, aby rozhodla o dvou olympiádách najednou

Gary Bettman | foto: AP

10 2015
Trik jako z příručky o vyjednávání. Když se NHL na účast svých hráčů na příštích olympijských hrách příliš netvářila, Mezinárodní hokejová federace si vynutila podmínku: „Rozhodněte o Pchjongčchangu 2018 i Pekingu 2022 dohromady.“ A to mění celou hru.

Čínský trh je totiž pro NHL mimořádně zajímavý a olympijské hry mohou být šancí, jak předvést rostoucí velmoci to nejlepší, co může lední hokej nabídnout. Proto by NHL stálo za to přibalit do balíčku i „nechtěnou“ Jižní Koreu o čtyři roky dřív.

Buď pojedou hráči kromě Číny také do Jižní Koreji, anebo se nepředvedou ani na jedné akci. Tak zní nová taktika Mezinárodní hokejové federace. Konečné slovo by mělo padnout v příštím roce. NHL má čas na rozhodování nejpozději do Světového poháru, který uspořádá od 17. září do 1. října 2016 Toronto.

„Musíme vyhodnotit, zda tady je, nebo není možnost růstu hokeje v Číně s využitím hráčů NHL na olympijských hrách,“ prohlásil komisionář NHL Gary Bettman. „Otázkou je, zda bude v Pekingu možné hokej této zemi představit a budeme tak mít možnost udělat v Číně, kde je hokej v zárodku, opravdový dojem,“ řekl.

Profesionálové z NHL se účastní olympijských her od „Turnaje století“ v Naganu 1998, kde se jako vítězové zapsali do dějin čeští hokejisté. Kvůli bojům o olympijské medaile pak NHL přerušila základní část ještě čtyřikrát, zranění a únava hráčů však občas vyvolala nelibost majitelů klubů.

„Dvakrát se hrálo v Severní Americe - v Salt Lake City 2002 a ve Vancouveru 2010. Samozřejmě, že naše zkušenosti z olympiády jsou v těchto případech příznivější než při pořádání olympijských her někde mnohem dál,“ doplnil Bettmana jeho zástupce Bill Daly.

„Ovšem tím, že Peking dostal pořadatelství pro rok 2022, se rovnováha přiklonila trochu na naši stranu. Samozřejmě vidíme, jak roste naše fanouškovská základna. A na trzích, kam jsme ještě nevstoupili, je to pro ligu prioritou a dlouhodobým cílem. Jde o příležitost, jak výrazně zvýšit povědomí o hokeji v Asii.“

Šance, že nejlepší hokejisté světa budou hrát na dalších dvou olympiádách, se tak značně zvýšila.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Najdete na iDNES.cz