Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NHL musí strpět dopingové testy

18 2002
Edmonton, Praha - Přepadové akce dopingových komisařů se hokejistů NHL obvykle netýkají. Před nastávající olympiádou však nominovaní hráči musejí být ve střehu. Kontroly už běží. Jen díky olympiádě se dopingové kontroly probouraly do uzavřeného světa NHL. Tento týden se dostalo třeba na tým Calgary Flames a v něm na brankáře české reprezentace Romana Turka.

Gigantický hokejový kabaret jinak testy na zakázané látky odmítá. Hráčské odbory NHLPA je prohlašují za porušování soukromí a lidských práv.

„Je to krátkozraké,“ tvrdí Jan Chlumský, šéf exekutivy českého antidopingového výboru. „Honba za penězi je v NHL víc než rozum a starost o zdraví.“

„Hokejisté jsou profesionálové a vědí, co jim škodí. Steroidy jsou zakázané zákonem, je tedy naprosto zbytečné zakazovat je dvakrát,“ argumentuje asociace NHLPA.

Třeba v lize amerického fotbalu NFL se hlavně v minulosti vyskytlo hodně nadpřirozených svalovců se skelným pohledem. Specializovaní lékaři v klubech NHL dbají na optimální výživu a péči o tělo sportovců. Dohlížejí, aby se především rváči nezničili například steroidy.

Kdyby se však po ledě v NHL proháněla evidentně nadopovaná monstra, nikdo zvenčí by nejspíš nezakročil. Soukromá soutěž se v mezích zákona řídí pouze svými pravidly. V srpnu 2000 zastihla „létající kontrola“ švédské sportovní federace hokejisty z NHL na letním soustředění. Jenže skupinka, v níž byl také edmontonský brankář Tommy Salo, na doporučení NHLPA žádaný vzorek neodevzdala. Beztrestně.

Marně se švédští novináři ptali: „Proč? Má snad NHL co skrývat?“ Výjimkou v nedotknutelnosti NHL je rok před olympijskými hrami. V jeho průběhu hokejisté prohlášení národními svazy za reprezentanty podléhají pravomoci americké a kanadské antidrogové agentury. Taková je podmínka účasti hvězd z NHL na olympiádě.

V prosinci se uzavřely soupisky pro hry v Salt Lake City a rozeběhla se vlna kontrol pořádaných Světovou protidrogovou agenturou při Mezinárodním olympijském výboru. „Dávej si pozor, co jíš!“ zní rada odborníků. „Stačí jedna neopatrnost, jeden pozitivní nález. Pak máš po olympiádě a ostudě neutečeš.“ Osvěta zabírá. Skandály se NHL zatím vyhýbají. Hokejisté se drží pouček z mnohých přednášek a bez potíží prošli turnajem v Naganu i přípravou na Salt Lake City.

Přesto dopingové podezření vlaje nad ligou už léta. Otevřeně se hovoří o zneužívání léku zvaného sudafed, který pomáhá proti nachlazení, ale ve větším množství umí člověka vybudit k agresivitě. Obsahuje totiž pseudoefedrin, podle Lékařské komise MOV zakázanou látku.

Pilulky pro povzbuzení polykají zejména bitkaři, ale známé jsou i odlišné případy. Gólman Dominik Hašek ve svém životopise líčí, jak se Andrej Trefilov, jeho někdejší kolega v Buffalu, sudafedem předávkoval a v závěru utkání ani nedohlédl na ukazatel času. „U brankářů se mi aplikace sudafedu zdá skoro nesmyslná,“ diví se antidopingový bojovník Chlumský.

V soukromých debatách mezi důležitými muži NHL se vypráví o pravém důvodu neúčasti legendárního Marka Messiera na minulé olympiádě v Naganu. Zkušený centr tehdy v kanadském týmu překvapivě chyběl. V zákulisí se tvrdí, že se Messierovi přezdívá „chodící lékárna“, že by testy na olympiádě neprošel.

Avšak oficiálně tuto verzi nikde neuslyšíte. Ani o aplikaci anabolických steroidů se nepíše. Scházejí jakékoli důkazy. Spekuluje se o záhadném zesílení hráčů a kulturistické postavě mnohých novodobých gladiátorů. Hlavně proto, že NHL dopingové kontroly neprovádí.

Autoři:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz