Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Olajuwonovi nástupci mají americké pasy a touhu proslavit pravlast

Basketbalisté Nigérie jsou v euforii. Právě porazili Dominikánskou republiku a postoupili na olympiádu v Londýně. | foto: AP

10 2012
Tomu se říká obrat. Místo toho, aby Evropa hledala sportovce pro své národní týmy na jiných kontinentech, teď takto "loví" Afrika. A úspěšně.

Celkem devět z dvanácti basketbalových reprezentantů Nigérie se narodilo v USA. A teď pro svou zemi premiérově dobyli olympijskou účast! Nigerijci velmi nečekaně předčili silné Řecko a na kvalifikačním turnaji ve Venezuele si zajistili poslední postupové místo.

"O něčem podobném jsem snil jako malý kluk. Ale znáte takové sny - v životě by mě nenapadlo, že se někdy můžou splnit," říkal dojatý Ade Dagunduro, rodák z Los Angeles, a tedy jeden z amerických "krajánků".

Basketbal je hodně globalizovaným sportem a na olympiádě se to jen potvrdí. Pouhých pět z dvanácti účastníků pochází z Evropy - a to včetně domácí Velké Británie.

Naopak Afrika má díky nigerijské senzaci zástupce hned dva. A věří si na mnohem víc než na pouhou účast. "Snažíme se stát světovou velmocí," říká odvážně Ike Diogu (mimochodem rodák z Buffala).

Tímto týmem se otáčejí basketbalové dějiny. Jeden z vůbec nejznámějších nigerijských sportovních rodáků Hakeem Olajuwon reprezentoval USA a získal olympijské zlato v Atlantě; teď naopak Amerika dodává reprezentanty Nigérii.

"Naše země miluje hlavně fotbal - my přitom pracujeme s procentem peněz, které by při možnosti postupu na olympiádu dostali oni," říká trenér Ayo Bakare. "Ale už se to mění. Po postupu nám volal ministr sportu, přímo v hledišti nám zase fandil velvyslanec."

V Londýně čeká Nigérii zkouška učedníka proti mistrovi, ve skupině narazí na americký výběr. "My hlavně stavíme tým pro příštích deset let," líčí kapitán Olumide Oyedeji. "Snad budou naši mladíci dál růst vedle zkušených opor."

Splní-li se jeho přání, třeba se skutečně zrodí nová dynastie.

Najdete na iDNES.czmobilní verze