Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo neprohrál. A vyhrát mohou všichni

12 2005
České olympijské hnutí povede další čtyři roky Milan Jirásek. Zkušený, nezprofanovaný a respektovaný diplomat, jenž kormidloval loď pod vlajkou pěti kruhů osm let v bouřlivých vodách probouzejícího se sportovního kapitalismu. Jan Železný, sportovní legenda, na Olymp funkcionářské kariéry ještě nevyšplhal.

Je to logické. A správné. Ani jako dorostenec s mohutným nápřahem se přece nemohl stát olympijským vítězem. Byť měl talent a podporu okolí.

Anebo mohl? Ale jistojistě by se jím pak nestal třikrát po sobě. Všechno má svůj čas. Teď mohou oba spojit síly pod jedním praporem a pozdvihnout ho vysoko.

Dokážou to? Zdá se, že ano. Čeká je vrtkavý balanc na hraně mezi již téměř nedosažitelnými olympijskými ideály a hlubokou řekou komerční reality, v níž je tak snadné utonout. Ustát náročný pochod bude stále obtížnější. Sportovce musí vést, ale i nasytit.

Pěstovat kult silných, ale podpořit i klopýtavé kroky malých. Chránit je i rozvíjet. A ještě k tomu sklízet medaile. Volba proběhla klidně a jasně na to, jaký rumraj jí předcházel.

Což je dobře, neboť naznačuje, že olympijské hnutí zůstává na zeměkouli válek přece jen zbytkem rezervace s výskytem sportovního ducha. Politici by si mohli průběh jednání promítat jako instruktáž v hodinách etiky - pokud by se jí snad někdy zabývali...

Ten, jehož "strana" neprošla ekonomický místopředseda Bauer - odstoupil tak, jak před volbami slíbil. Oštěpař Železný už vyhrál mnoho bitev, ale také se umí vyrovnat s tím, že neuspěl.

Na poli sportovním. Mezi diplomaty má čtyři roky na to, aby ukázal svůj skutečný zájem a schopnosti. Pak tu nenajde konkurenci.

Milan Jirásek při volebním aktu.

Autoři:


Další z rubriky

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz