Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nizozemec Uytdehaage má zlato i rekord

10 2002
Kearns - K zisku zlaté medaile v závodu na pět kilometrů na olympijských hrách v Salt Lake City musel nizozemský rychlobruslař Jochem Uytdehaage překonat několik minut starý světový rekord, který má nyní jeho zásluhou hodnotu 6:14,66 minuty. Blízko k olympijskému titulu měl domácí rychlobruslař Derek Parra. Nakonec se ale musel spokojit se stříbrem, třebaže si vylepšil osobní maximum o více než 15 sekundy a i jeho výkon 6:17,98 minuty byl o 74 setin lepší než dosavadní světové maximum Gianniho Rommeho z Nizozemska z 30. ledna roku 2000 v Calgary.

V předposlední rozjižďce Američanův rekord však překonal Uytdehaage. Bronz vybojoval Němec Jens Boden (6:21,73).  "Jen jsem čekal, kdy se unaví, ale on jel neuvěřitelně," prohlásil v cíli bývalý závodník na inlinech Parra, specialista na trať na 1500 metrů. "Zasloužil si to, byl lepší. Já jsem se stříbrnou medailí a s výkonem moc spokojen," dodal stříbrný závodník.

Nejlepší světový výkon byl během jediného závodu na trati v Kearnsu překonán o 4,06 sekundy. "Jen jsem se snažil dodržovat v jednotlivých kolech časy, které obvykle jezdím. Rekord přišel tak nějak sám," prohlásil pětadvacetiletý Uytdehaage, letošní mistr Evropy ve víceboji.

Když krátce po závodu do telefonu poskytl rozhovor nizozemské televizi NOS, přiznal, že je dojatý a v očích se mu lesknou slzy. "Jen jsem si opakoval: dělej to, na co myslíš. Zůstat klidný patří k mým největším přednostem," ohodnotil se nový olympijský vítěz.

Olympijský ovál patří mezi nejrychlejší na světě a odborníci předpokládají, že světový rekord bude překonán v každém z deseti závodů.

Muži - 5000 m:  1. Uytdehaage (Niz.) 6:14,66 - světový rekord, 2. Parra (USA)
6:17,98, 3. Boden (Něm.) 6:21,73, 4. Šepel (Rus.) 6:21,85, 5. Boutiette (USA) 6:22,97, 6. Verheijen (Niz.) 6:24,71, 7. Sighel (It.) 6:25,11, 8. Veldkamp (Niz.) 6:25,88, 9. Dittrich (Něm.) 6:25,89, 10. Saetre (Nor.) 6:25,92.

Slzy štěstí se ovbjevily ve tváři nizozemského rychlobruslaře Jochema Uytdehaageho (vlevo) poté, co v novém světovém rekordu vyhrál olympijský závod na 5 km. K prvním gratulantům patřil jeho kouč Gerard Kemkers.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...Najdete na iDNES.cz