Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Nizozemští rychlobruslaři se vytasili se superrychlými kombinézami

Nizozemští rychlobruslaři představili na olympijském tréninku nové kombinézy. Vlevo Sven Kramer. | foto: AP

13 2010
Reprezentanti rychlobruslařské velmoci Nizozemska nastoupí na start olympijských závodů ve Vancouveru v nových kombinézách, na jejichž vývoji se podíleli odborníci z fakulty leteckého inženýrství v Delftu.

Kombinézy mají údajně nižší odpor vzduchu a jsou dokonce tak revoluční, že kvůli nim národní svaz vypověděl smlouvu s firmou Nike. Ta přitom oblékala úspěšné reprezentanty osm let.

Rychlobruslaři si po zkouškách nové oranžovo-černé obleky pochvalovali. "Jsou velmi rychlé," citovala agentura AP Marka Tuiterta.

Výzkumník Nando Timmer už reprezentantům podobným způsobem pomohl před hrami 1998 v Naganu, kde Nizozemci ve vylepšených kombinézách získali pět zlatých medailí.

Někteří soupeři jsou však k technologické novince skeptičtí. "Pořád je to jenom látka. Bruslit v tom stejně musíte jen vy sami," prohlásil Kanaďan Jeremy Wotherspoon.

Nizozemský trenér Jac Orie považuje nové kombinézy především za psychologickou výhodu před olympijskými závody. "A to nelze podceňovat. I kdyby to byl placebo efekt, dá se z toho něco vytěžit," dodal.

Nizozemci nicméně svým oblekům věří a chtějí vše kolem nich utajit co nejdéle, aby mohli z jejích výhod těžit i na dalších vrcholných soutěžích v budoucnu. "Máme dohodu, podle níž se žádné informace nedostanou ven až do roku 2014," prohlásil ředitel rychlobruslařského svazu Arie Koops.

Na dnešní pětikilometrové trati si novinku oblékne trojnásobný mistr světa v této disciplíně Sven Kramer, největší favorit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze