Češi na hrách v Pchjongčchangu: mnoho otazníků. Nejen nominačních

Zleva olympionici Matěj Kvíčala, Tereza Nosková, Ondřej Hyman, Nikol Kučerová, Lukáš Brož a Martina Dubovská na nominačním plénu Českého olympijského výboru (ČOV) k zimním hrám v Pchjongčchangu, | foto: ČTK

19 2018
Číslo bylo ve čtvrtek posvěceno: 85 českých olympioniků vyrazí do Pchjongčchangu. Ale seznam jmen ještě definitivní není. Otazníky zůstávají a nejen ty nominační.

Pět prázdných kolonek v dokumentu se složením výpravy na zimní hry 2018 čeká na doplnění jmen dvou biatlonistek, jednoho biatlonisty, běžce na lyžích a sjezdařky. Až o víkendu trenéři rozhodnou.

Otázky vyvolává i zdraví a výkonnost dvou žen, které se postaraly o dvě zlaté olympijské medaile v Soči 2014. Obě čeká v závěru týdne ostrý předolympijský test po dlouhé závodní absenci.

85 olympioniků pro Pchjongčchang. Na pět jmen se čeká

Zpravodajství

Snowboardkrosařka Eva Samková závodila naposledy 10. září v Argentině. V prosinci ji zranění ramene vyhnalo ze svahů. Nyní se vrací v tureckém Erzurumu a je to pořádně divoký návrat. Letiště totiž bylo kvůli sněhu uzavřené, muselo přistát jinde. „Autobusem jsme se přesouvali na hotel, dorazili jsme až nad ránem. Naše pokoje byly obsazené, trvalo několik hodin, než nás ubytovali.“

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se naposledy představila na závodním ledu 10. prosince v Salt Lake City, tehdy byla druhá na 3000 metrů. Pak dostala přednost léčba stále bolavých zad, kvůli nimž si ze zahraničí odskočila i na speciální procedury za profesorem Pavlem Kolářem do Prahy.
V neděli nastoupí při Světovém poháru v Erfurtu na trati 3000 metrů. Dalším jejím startem bude opět trojka, ale už ta olympijská 10. února. Až ta zodpoví, zda její léčba a příprava byly dostatečné.

Výprava sportovců České republiky přichází na slavnostní zahajovací ceremoniál

Výprava sportovců České republiky přichází na slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v Soči.

Ester Ledecká, dle aktuální výkonnosti jednička výpravy, naopak zdravá je a po náročných dvou měsících ve dvou sportech snad nebude ani přetížená či přemotivovaná. Aby měla na hrách veškerý komfort, na který je zvyklá, figuruje v doprovodu výpravy coby trenérka i její matka Zuzana.

Složení skupiny českých medailových kandidátů, kam můžeme zařadit i biatlonisty Vítkovou a Moravce nebo snowboardistku Pančochovou, je z velké části shodné s hrami v Soči 2014, pokud pomineme chybějící Gabrielu Koukalovou.

Jádro výpravy tudíž zůstalo stejné, jen o čtyři roky zestárlo. Z mladší generace patří v porovnání se Soči v individuálních kláních mezi aspiranty na stupně vítězů už jen rychlobruslařka Erbanová – a kdo ví, třeba i biatlonista Krčmář.

Šéf mise Martin Doktor nechce říkat prognózy počtu medailí. S velkou pravděpodobností jich nebude devět jako v Soči. Moudřejší budeme 25. února, kdy už poznáme i odpovědi na další otázky.

Potvrdí biatlonisté lednový vzestup formy a sedne jim aklimatizační soustředění v Kazachstánu?

Podaří se poskládat konkurenceschopný tým v nevyzpytatelném hokejovém turnaji, či budou fanoušci polemizovat, zda by byl kvalitnější s opomenutými hráči Nečasem či Martinem Růžičkou?

V pátek začnou olympionici fasovat výstroj na dalekou cestu. Historicky třetí nejpočetnější česká výprava na zimní hry však chce v Koreji zanechat i jinou stopu, než o jakou se vždy pokouší svou olympijskou kolekcí.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...Najdete na iDNES.cz