Nominace Švédska na ZOH vzbuzuje respekt

22 2005
Stockolm - Stejně jako před čtyřmi lety v Salt Lake City lety patří švédští hokejisté mezi favority zimních olympijských her. Na minulých hrách ale Seveřané vypadli ve čtvrtfinále, a to ostudně s Bělorusy. Toto zklamání bude chtít výběr kouče Gustafssona odčinit. Pro lídry týmu Petera Forsberga a Matse Sundina jde navíc zřejmě o poslední velký turnaj.

Pamatujete? Běloruský útočník Vladimir Kopat napřáhl z uctivé vzdálenosti a brankář Tommy Salo puk neudržel. Puk mu přeletěl přes hlavu a outsider turnaje porazil Švédy 4:3.

Tommy Salo už šanci na reparát nedostane. Ve výběru pro Turín mají Švédové jiné kvalitní gólmany. Dvojici Henrik Lundqvist z New York Rangers a Mikael Tellqvist z Toronta doplní Stefan Liv z Jönköpingu.

Kromě Liva povolal Bengt-Ake Gustafsson další tři hráče z domácí soutěže: velezkušeného Jörgena Jönssona z Färjestadu, jeho bratra Kennyho z druholigového Rögle a Miku Hannulu z Jönköpingu.

Hlavní síla švédského výběru ale tkví v hokejistech z NHL. Pilířem defenzívy bude Nicklas Lidström z Detroitu, respekt ale vzbuzuje hlavně ofenzivní síla Seveřanů. Forsberg, Sundin, Alfredsson, Näslund, Zetterberg, bratři Sedinové. Co jméno, to pojem.

Švédové se v základní skupině B postupně utkají s Kazachstánem, Ruskem, Lotyšskem, týmem, USA a na závěr se Slovenskem.

Nominace Švédska na ZOH v Turíně:
Brankáři:
Stefan Liv (HV´71 Jönköping), Henrik Lundqvist (New York Rangers, NHL), Mikael Tellqvist (Toronto, NHL).
Obránci:
Nicklas Lidström, Niklas Kronwall (oba Detroit, NHL), Christian Bäckman (St. Louis, NHL), Kim Johnson (Philadelphia, NHL), Kenny Jönsson (Rögle, Švédsko), Mattias Norström (Los Angeles, NHL), Mattias Öhlund (Vancouver, NHL).
Útočníci:
Markus Näslund, Daniel Sedin, Henrik Sedin (všichni Vancouver, NHL), Henrik Zetterberg, Mikael Samuelsson (oba Detroit, NHL), Daniel Alfredsson (Ottawa, NHL), Per-Johan Axelsson (Boston, NHL), Peter Forsberg (Philadelphia, NHL), Mika Hannula (HV´71 Jönköping), Jörgen Jönsson (Farjestad), Fredrik Modin (Tampa Bay, NHL), Samuel Pahlsson (Anaheim, NHL), Mats Sundin (Toronto, NHL).

Nominaci Česka najdete ZDE

Autoři:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Najdete na iDNES.cz