Nominační zákulisí: Rygl dal prohlášení

19 2006
Praha - Bez připomínky, otázky nebo hlasu "proti" schválilo plénum Českého olympijského výboru výpravu 82 sportovců pro zimní olympijské hry do Turína 2006. "Je rekordní nejenom, co se týče kvantity, ale také kvality," pochvaluje si šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Bezproblémová nominace nebyla.

Finále každého olympijského cyklu probíhá stejně - smlouváním o nominaci.

Těch je příliš moc, těch málo, dalším chybí doprovodní tým - notoricky známé problémy neobešly ani Turín 2006.

"Nominace je výsledkem průběžného vyjednávání s jednotlivými sporty a jakéhosi vybalancování vysoké výkonnosti s demonstrací disciplín, ve kterých také máme kvalitní závodníky," říká šéf turínské mise František Dvořák.

Problém I: doprovod sjezdařů

Vyjednává se kvůli závodníkům, trenérům, masérům. I několik měsíců. A ačkoli se výsledek jeví jako ideální, není.

Podle Petra Záhrobského, otce a trenéra bronzové slalomářky z mistrovství světa Šárky Záhrobské, třeba složení realizačního týmu u alpských disciplín narušuje šance jeho dcery.

"Všechny podmínky pana Záhrobského byly splněny, akceptovali jsme ubytování mimo vesnici, složení realizačního týmu v celém rozsahu. Je to nepravda," brání se důrazně Dvořák.

Sjezdaři mají odsouhlaseny kvóty - pro deset závodníků dostal svaz lyžařů místa pro devět členů doprovodu. Celkem jich však do Itálie pojede dvanáct. "neustoupili jsme, tři se vystřídají," říká Dvořák.

Problém II: sdruženáři

V nejpočetnější části výpravy - týmu svazu lyžařů - se dlouhá diskuze vedla kolem týmu v severské kombinaci. Kromě Ladislava Rygla a Pavla Churavého, kteří startují pravidelně v závodech Světového poháru, pojedou do Turína další tři závodníci. Přespříliš? Ne.

"Svaz nakonec zvolil řešení, že místo členů seniorského týmu doplní kádr pro Turín nadějní juniorští medailisté," vysvětluje Dvořák. Záměr je jasný: nabídnout šanci nadějím, které by se měli v plné kráse představit za čtyři roky na mistrovství světa v Liberci.

Sdruženáři však mají ve svém středu výjimečného reprezentanta: jeden člen týmu totiž musel potvrdit svůj start nejenom v individuálních disciplínách, ale také v závodě družstev.

"Máme prohlášení, že nedojde k situaci jako na poslední olympiádě. Chtěl bych mu věřit," vrací se Milan Jirásek k "aféře" kolem Ladislava Rygla ze Salt Lake City 2002. 

Český sdruženář tehdy nenastoupil k soutěži družstev kvůli problémům s kolenem. "Ve čtveřici bez něj se snižují šance na slušné umístění, a to nechci zbylé závodníky podceňovat," přiznává Jirásek.

Problém III: skeleton

Největší kuriozitou však byla jednání kolem nominace ve skeletonu. V této disciplíně bude český zástupce v Turíně chybět. Vedení olympijského výboru se totiž přiklonilo na stranu svazu, který zamítl účast svého závodníka na hrách pod pěti kruhy.

"Experti jsou ve svazu, ne na olympijském výboru," vysvětluje rozhodnutí šéf českého olympismu Milan Jirásek. "nemůžeme dělat něco za zády svazu."

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Najdete na iDNES.cz